W pobliżu tablic jest monitoring. Policja szuka sprawców wandalizmu
Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz dzielnicy Wola, zapowiedział, że policja już szuka sprawców dewastacji zabytkowych tablic Tchorka. Dodał, że w pobliżu jest monitoring, co na pewno ułatwi sprawę.
Burmistrz nie przebierał w słowach. Mówił m.in. o „zezwierzęceniu” i „hańbie”. wyjaśnił, że do zdarzenie musiało dojść w nocy. Obecnie firma konserwująca będzie musiała pochylić się na sprawą zanieczyszczeń. Tablice wykonane są z piaskowca, który ma tendencję do wchłaniania zabrudzeń.
Oburzenie po zbezczeszczeniu pomnika Rzezi Woli – służby obiecują szybką reakcję
Skandaliczny akt wandalizmu na warszawskiej Woli wywołał falę oburzenia i natychmiastową reakcję służb. Pomnik upamiętniający ofiary Rzezi Woli, jednej z najkrwawszych zbrodni na ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego, został oblany substancją przypominającą fekalia. Zniszczona tablica Tchorka jest symbolem pamięci o tysiącach niewinnych istnień brutalnie zgładzonych przez niemieckich okupantów.
– Czas prac będzie zależał od rodzaju użytej substancji – potwierdził Tomasz Keller, rzecznik dzielnicy Wola w rozmowie z „Warszawą w Pigułce”.
Niestety, wszystko wskazuje na to, że wandale użyli do swojego haniebnego czynu fekaliów. Sprawą natychmiast zainteresowali się stołeczny konserwator zabytków, Michał Krasucki oraz Magdalena Niedziełek z Zarządu Oczyszczania Miasta. Wszyscy wyrażają głębokie oburzenie i deklarują pełne wsparcie w przywróceniu pomnikowi należnej świetności.
Ten akt wandalizmu to policzek wymierzony pamięci ofiar jednej z największych tragedii w historii Warszawy. Rzeź Woli, do której doszło w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku, pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień. Niemieccy okupanci i kolaborujące z nimi formacje mordowały bez litości mieszkańców dzielnicy, nie oszczędzając nikogo – kobiet, dzieci, starców. Była to jedna z najkrwawszych masakr ludności cywilnej podczas całej II wojny światowej.
Tablica Tchorka, która padła ofiarą ataku, jest jednym z wielu skromnych, kamiennych pomników rozsianych po Warszawie, upamiętniających miejsca i ofiary powstańczej tragedii. Te symbole pamięci są świadectwem heroizmu i cierpienia warszawiaków, a także przestrogą przed okrucieństwem wojny.
👉Jeszcze wczoraj szliśmy w marszu pamięci z okazji 80. rocznicy masowych egzekucji blisko 50000 mieszkańców @MiejskaWola‼️
👉A oto jak jedno z wolskich miejsc pamięci poświęconych właśnie Rzezi Woli dziś w nocy potraktowali wandale. Co trzeba mieć w głowie, by zrobić coś… pic.twitter.com/avWyH23vwt
— Krzysztof Strzałkowski (@KStrzalkowski) August 6, 2024
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.