Umywalki nablatowe czy podblatowe? Które rozwiązanie wybrać?
Żadna aranżacja łazienki nie będzie kompletna bez odpowiednio dobranej umywalki. Element ten pełni też oczywiście funkcje użytkowe, ale zdecydowanie nie warto kierować się jedynie tym aspektem podczas wyboru odpowiedniego modelu. Styl i rodzaj umywalki należy dobrać do wystroju wnętrza. Wersje nablatowe przyciągają wzrok, nadają aranżacjom ciekawego designu. Często stanowią wręcz centralny punkt pomieszczenia. Podblatowe umywalki są natomiast bardziej subtelne. Jaką opcję najlepiej zatem wybrać?
Umywalki nablatowe a podblatowe – czym się różnią?
Preferencje względem umywalek w łazienkach zmieniały się na przestrzeni lat. Kiedyś, gdy królowały wnętrza w stylu klasycznym, faktycznie umywalka nablatowa była normą. Modele podblatowe zaczęły zyskiwać na popularności wraz z pojawianiem się stylu nowoczesnego. Gładka powierzchnia, jaką tworzy umywalka wpuszczona w blat, idealnie wpasowuje się w minimalistyczną estetykę wnętrza. Dziś natomiast umywalka nablatowa wcale nie musi oznaczać bogato zdobionej misy rodem z tradycyjnych wnętrz (chociaż takie oczywiście też mogą stanowić świetny element dekoracyjny). Wręcz przeciwnie – popularnością cieszą się minimalistyczne umywalki nablatowe, które są świetnym wyborem do typowo nowoczesnych aranżacji. Skoro zatem obydwa modele sprawdzą się w niemalże każdym stylu, to jaka opcja będzie najlepsza?
Umywalki nablatowe i podblatowe różnią się przede wszystkim stopniem wyeksponowania – ta pierwsza będzie przyciągać wzrok i nie pozostanie neutralna dla efektu aranżacji. Doda mu charakteru, stylu i wyjątkowego designu. To oznacza również, że dobór odpowiedniej umywalki nablatowej może stwarzać pewne trudności aranżacyjne. Bez wątpienia trzeba wiedzieć, jaki efekt chce się osiągnąć, aby odpowiednio wkomponować ten element we wnętrze. Umywalka podblatowa może być z kolei subtelnie wpasowana w aranżację. Nie będzie rzucać się w oczy, a wręcz zlewać się z szafką łazienkową, w której została umiejscowiona.
Styl i design – umywalki nablatowe czy podblatowe?
Mimo że odpowiednie dobranie umywalki nablatowej nie jest proste i może oznaczać popełnienie błędów aranżacyjnych, to mimo wszystko modele te są dostępne w zdecydowanie większej liczbie ciekawych kształtów, rozmiarów i designów niż wersje podblatowe. Można wybierać wśród umywalek nablatowych okrągłych, owalnych, kwadratowych i prostokątnych lub geometrycznych – o nietypowych kształtach. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika, szkło czy kamień, co pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu wnętrza.
Umywalki podblatowe, choć mniej różnorodne pod względem kształtów i kolorów, również mogą prezentować się bardzo ciekawie. Najczęściej wykonuje się je z ceramiki, ale dostępne są również modele z kamienia czy stali nierdzewnej. Pozwalają zachować prostą linię między umywalką a blatem, dzięki czemu nie tylko całość prezentuje się nowocześnie i minimalistycznie, ale i jest łatwiejsza w czyszczeniu.
Które umywalki są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu?
Nie ma wielu różnic, które znacząco wpłynęłyby na wygodę codziennego użytkowania umywalek. Umywalki podblatowe, dzięki swojej płaskiej powierzchni, są łatwiejsze do czyszczenia niż wersje nablatowe. Brak wystających krawędzi sprawia, że brud i woda nie gromadzą się wokół umywalki. Ponadto brzegi umywalek nablatowych trzeba myć – to kolejna powierzchnia, którą należy utrzymywać w czystości, co całkowicie odpada w przypadku modeli podblatowych. Natomiast plusem jest fakt, że modele nablatowe są wygodne podczas mycia rąk czy twarzy – chronią powierzchnię blatów przed zachlapaniem i nie wymagają mocnego schylania, aby wykonać codzienną pielęgnację.
Montaż i konserwacja umywalek nablatowych i podblatowych
Montaż umywalki nablatowej jest stosunkowo prosty i nie wymaga dużych ingerencji w mebel. Wystarczy wyciąć odpowiedni otwór w blacie i zamontować umywalkę na jego powierzchni. Zaletą jest tu łatwość wymiany komponentu w przyszłości bez konieczności zmiany całego blatu. Konserwacja umywalki nablatowej polega głównie na regularnym czyszczeniu powierzchni i odpływu.
Umywalka podblatowa wymaga bardziej precyzyjnego montażu. Blat musi być idealnie dopasowany do krawędzi umywalki. Jest to zdecydowanie bardziej czasochłonne działanie, które może wymagać pomocy specjalisty. Niemniej problem ten poniekąd niweluje fakt, że w wielu miejscach można dostać komplety szafek sprzedawane w zestawie z umywalką, co eliminuje konieczność montażu.
Jak wybrać idealną umywalkę do swojej łazienki?
Wybór idealnej umywalki do łazienki zależy od kilku czynników:
- trzeba uwzględnić wielkość i układ łazienki – na niewielkich metrażach lepiej sprawdzą się umywalki podblatowe, które nie zajmują dodatkowej przestrzeni. W większych łazienkach można pozwolić sobie na bardziej efektowną umywalkę nablatową, która nie przytłoczy wnętrza;
- należy wziąć pod uwagę styl wnętrza – umywalki nablatowe doskonale pasują do nowoczesnych, loftowych i eklektycznych łazienek. Będą doskonałym wyborem również do pomieszczeń glamour – w takim wypadku najlepsze będą połyskujące, pozłacane lub imitujące marmur modele. Nierówne misy, wyglądające jak lepione własnoręcznie to natomiast dobra opcja do wnętrz boho i rustykalnych. Podblatowe są często wybierane do minimalistycznych, skandynawskich i klasycznych wnętrz;
- dobrze jest zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest umywalka, aby był trwały i łatwy do utrzymania w czystości oraz odpowiednio komponował się z designem.
Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad idealnym modelem umywalki, która będzie odpowiednio dopasowana do aranżacji łazienki. Istotną kwestię z pewnością odgrywa budżet. Natomiast warto mieć na uwadze fakt, że koszt precyzyjnego i odpowiedniego montażu umywalki podblatowej może być większy niż nablatowej, mimo że element ten sam w sobie jest tańszy.
Materiał jest wynikiem płatnej współpracy z Leroy Merlin.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.