Zapowiedziano surowe kontrole w domach i blokach. Kary po kilka tysięcy złotych. Tego nie wolno będzie posiadać

Po niedawnej tragedii ministerstwo zapowiada, że w Polsce zostaną przeprowadzone drobiazgowe kontrole w piwnicach domów i budynkach wielorodzinnych. Właściciele zapłacą ogromne, wielotysięczne kary w przypadku stwierdzenia, że przechowywane są nich te przedmioty.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

W następstwie tragicznego pożaru w Poznaniu, w którym zginęło dwóch strażaków, polskie władze zapowiedziały przeprowadzenie ogólnokrajowych kontroli piwnic w budynkach mieszkalnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, reprezentowane przez wiceministra Czesława Mroczka, ogłosiło tę inicjatywę jako krok w kierunku zapobiegania podobnym tragediom w przyszłości.

Kontrole będą prowadzone we współpracy z samorządami i strażami miejskimi, a ich głównym celem jest weryfikacja, czy mieszkańcy nie przechowują w piwnicach materiałów stwarzających zagrożenie pożarowe. Wiceminister Mroczek zaapelował do zarządców nieruchomości o dokładne przeglądy zawartości piwnic, zwracając szczególną uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa.

Inspekcje będą przeprowadzane bez zapowiedzi, a władze podkreślają, że nie będzie żadnych ustępstw w kwestii bezpieczeństwa. Kontrole mają na celu nie tylko egzekwowanie przepisów, ale przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców.

Jednym z kluczowych elementów, na które zwrócono uwagę, jest przechowywanie butli gazowych w piwnicach. Chociaż nie potwierdzono jeszcze, czy była to przyczyna tragedii w Poznaniu, władze podkreślają, że takie praktyki stanowią poważne zagrożenie. Butle gazowe, szczególnie te z propanem-butanem, są wysoce łatwopalne i w przypadku wycieku mogą doprowadzić do wybuchu przy najmniejszej iskrze.

Wiceminister Mroczek podkreślił, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa zarówno na mieszkańcach, jak i zarządcach nieruchomości. Właściciele mieszkań powinni przejrzeć zawartość swoich piwnic i usunąć wszelkie przedmioty mogące stanowić zagrożenie pożarowe. Zarządcy budynków z kolei są zobowiązani do regularnych kontroli stanu technicznego piwnic, zapewnienia odpowiedniej wentylacji oraz informowania mieszkańców o zakazie przechowywania niebezpiecznych materiałów.

W przypadku stwierdzenia naruszeń podczas kontroli, mogą zostać nałożone surowe kary finansowe, a w skrajnych przypadkach nawet nakazy eksmisji. Władze podkreślają, że bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem i nie będzie żadnej taryfy ulgowej w egzekwowaniu przepisów.

Tragedia w Poznaniu

Tragedia, która rozegrała się w nocy z 24 na 25 sierpnia w Poznaniu, wstrząsnęła całą Polską. To, co początkowo wyglądało na rutynową akcję gaśniczą w kamienicy na poznańskich Jeżycach, szybko przerodziło się w katastrofę, która pochłonęła życie dwóch strażaków i spowodowała obrażenia u kilkunastu innych osób.

Początkowo zgłoszono pożar i dym w kamienicy. Jednak krótko po przybyciu służb doszło do potężnych wybuchów. Dwóch strażaków, którzy prawdopodobnie znajdowali się w pobliżu miejsca eksplozji zginęło na miejscu. Kilkanaście osób zostało rannych, głównie strażacy, którzy uczestniczyli w akcji.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi intensywne śledztwo w celu ustalenia przyczyn tej tragedii. Zabezpieczono do szczegółowych badań ubrania poszkodowanych strażaków. Te mundury mogą okazać się kluczowe w ustaleniu, co dokładnie wybuchło w kamienicy. Biegli będą starali się wyodrębnić z tkanin substancje, które zostały uwolnione do powietrza w momencie wybuchów. To może dostarczyć cennych wskazówek co do natury i pochodzenia eksplozji.

Początkowo pojawiały się różne hipotezy dotyczące przyczyny wybuchu. Strażacy wspominali o butli gazowej, ale niedługo potem stwierdzono, że to jednak nie to. Następnie pojawiła się informacja o akumulatorach, które miały być restaurowane w piwnicy. Jednak na tym etapie śledztwa, oficjalnie nie potwierdzono żadnej z tych wersji. Ze względu na złożoność sprawy i konieczność przeprowadzenia szczegółowych badań, opinia publiczna może jeszcze długo czekać na oficjalne wyniki śledztwa.

Czego nie wolno trzymać w piwnicy budynków wielorodzinnych?

Według polskiego prawa, w piwnicach budynków wielorodzinnych nie można przechowywać:

  • Materiałów łatwopalnych i wybuchowych – są to m.in. paliwa, farby, chemikalia, gaz w butlach, materiały pirotechniczne itp. Przechowywanie takich substancji w piwnicach stwarza poważne zagrożenie pożarowe i wybuchowe.
  • Odpadów niebezpiecznych – np. akumulatorów, zużytych baterii, leków, olejów, środków ochrony roślin, które mogą zagrażać zdrowiu ludzi oraz środowisku.
  • Zwierząt – trzymanie zwierząt w piwnicach jest niehumanitarne oraz zabronione, z wyjątkiem wyjątkowych sytuacji określonych przez prawo, np. trzymania szczurów laboratoryjnych przez odpowiednio upoważnione osoby.
  • Przedmiotów blokujących drogi ewakuacyjne – zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, korytarze, przejścia oraz inne drogi ewakuacyjne w piwnicach muszą być wolne od wszelkich przeszkód. Przechowywanie tam dużych mebli, sprzętu AGD czy innych obiektów może utrudnić ewakuację i jest niezgodne z prawem.

Naruszenie tych przepisów może skutkować karami, zarówno ze strony straży pożarnej, jak i administracji budynku.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl