Kontrole nawet 2 mln Polaków już ruszyły. We wrześniu i październiku można spodziewać się urzędników. Nawet 50 tys. zł kary
Właściciele domów jednorodzinnych muszą się liczyć z nadchodzącymi kontrolami przydomowych instalacji ściekowych. Działania te obejmują sprawdzanie prawidłowości funkcjonowania szamb i innych przydomowych systemów odprowadzania ścieków. Kontrole ruszyły już we wrześniu.
Według szacunków przytoczonych przez portal Forsal, kontrole mogą objąć nawet 2 miliony gospodarstw domowych w całej Polsce. Ta liczba odpowiada szacunkowej ilości szamb przy domach w kraju.
Wymagana dokumentacja
Podczas kontroli urzędnicy mogą zażądać od właścicieli nieruchomości następujących dokumentów:
1. Aktualnej umowy z firmą asenizacyjną uprawnioną do opróżniania zbiorników.
2. Potwierdzeń regularnego wywozu nieczystości, takich jak faktury lub rachunki.
W przypadku stwierdzenia uchybień, właściciele nieruchomości mogą zostać ukarani grzywną. Maksymalna wysokość kary wynosi 5000 złotych.
Obowiązek przyłączenia do kanalizacji
Business Insider Polska zwraca uwagę, że kontrole mogą być także okazją do zmobilizowania właścicieli do podłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Zgodnie z art. 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej.
Wyjątki od obowiązku przyłączenia
Budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków jest dozwolona tylko w przypadku, gdy:
– Budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie nieuzasadniona.
– Budowa sieci kanalizacyjnej jest ekonomicznie nieuzasadniona.
Przykłady działań samorządów
1. Kraków:
– Ponad 5000 nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji.
– Wydano trzy decyzje administracyjne nakazujące przyłączenie do istniejącej sieci.
2. Krasnystaw już od 2023 roku prowadzi kontrole:
– Rozesłano ostrzeżenia do mieszkańców.
– Niepodłączenie się do kanalizacji mimo technicznej możliwości grozi karą do 50 000 złotych. „W przypadku, gdy właściciel nieruchomości, pomimo możliwości technicznych, nie przyłączy posesji do istniejącej sieci kanalizacyjnej, Burmistrz Krasnegostawu wyda decyzję administracyjną nakazującą wykonanie przyłącza. Decyzja ta podlegać będzie egzekucji administracyjnej, a dodatkowo właściciel, który nie wykona tego obowiązku, podlegać będzie karze grzywny do 50 000 zł” – informują władze miejscowości.
Kontrole przydomowych instalacji ściekowych mają na celu zapewnienie prawidłowego gospodarowania ściekami i ochronę środowiska. Właściciele nieruchomości powinni zadbać o odpowiednią dokumentację i regularną obsługę swoich instalacji, aby uniknąć potencjalnych kar i przyczynić się do utrzymania czystości w swoich gminach.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.