Właściciele psów często popełniają ten błąd! Grozi on mandatem do nawet tysiąca złotych

Wchodząc do sklepu możemy czasem natrafić na uwiązane do słupka czy stojaka na rowery psa. Zdarza się nawet, że zwierzę jest pozostawione bez smyczy. Jeżeli zwierzę nie jest agresywne, to wydawałoby się, że w takim postępowaniu nie ma nic niewłaściwego. Jednak takie postępowanie jest zagrożone karą finansową

Fot. Pixabay

Czasami zdarza się, że będąc z psem na spacerze musimy wejść na, czasem nawet dłuższą, chwilę do sklepu czy innego punktu usługowego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, iż takie postępowanie jest karalne. Według przepisów, za wyprowadzanie psa bez smyczy grozi 250 złotych mandatu, jednak za pozostawienie czworonoga pod sklepem grozić może jeszcze wyższa kara i sięga nawet tysiąca złotych. Natomiast za nieodpowiednie zachowanie właściciela czworonoga grozi nawet ograniczenie wolności, o czym mówi artykuł 77 Kodeksu wykroczeń, § 1:

„Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”

Dodatkowo uważni muszą być właściciele ras uznanych w Polsce za agresywne i niebezpieczne (na przykład dobermany, rottweilery, pitbulle, owczarki kaukaskie, buldogi amerykańskie czy dogi argentyńskie). Posiadanie takiej rasy psa wymaga odpowiednich pozwoleń, wydawanych przez władze miejskie właściwe dla miejsca zamieszkania, a pozostawienie go, nawet jeśli nie jest on na co dzień agresywny może być szczególnie problematyczne.
Nie bez znaczenia jest również samo miejsce pozostawienia psa. Zazwyczaj jest ono pełne ludzi, ruchliwe, głośne oraz pełne innych silnych dla psa bodźców, które mogą u niego wywołać stres oraz nieprzewidzianą reakcję. Szczególnie nieostrożne jest również puszczanie wolno psa w miejscu ruchu drogowego, do których zaliczają się nie tylko drogi ale również parkingi. Zwierzę, często spłoszone, biegające w takim miejscu bowiem zmusza kierowców do dodatkowych manewrów oraz stanowi zagrożenie. Wspomniany już art. 77 Kodeksu wykroczeń wskazuje, że:

„Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl