Największy niemiecki gigant motoryzacyjny w tarapatach. Co to oznacza dla Polski

Największy partner gospodarczy Polski stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu. Volkswagen, symbol niemieckiej potęgi przemysłowej, rozważa zamknięcie co najmniej trzech fabryk na terenie Niemiec. To może być początek głębokich zmian w europejskim przemyśle motoryzacyjnym, które odczuje również polska gospodarka.

Fot. Shutterstock

To prawdziwy szok dla niemieckiej gospodarki. Koncern, zatrudniający w Niemczech 300 tysięcy pracowników, stoi przed dramatycznym wyborem – przeprowadzić radykalną restrukturyzację lub ryzykować utratę konkurencyjności. W grę wchodzi zamknięcie przynajmniej trzech niemieckich fabryk, co oznaczałoby największą redukcję miejsc pracy w historii firmy.

Dla Polski, gdzie Niemcy pozostają kluczowym partnerem handlowym, sytuacja w Volkswagenie może mieć poważne konsekwencje. Tysiące Polaków pracujących w niemieckim przemyśle motoryzacyjnym z niepokojem obserwuje rozwój wydarzeń. Co więcej, polski sektor automotive, ściśle powiązany z niemieckim przemysłem poprzez sieć poddostawców, może odczuć efekt domina.

U podłoża kryzysu leży kilka czynników. Wolniejsza niż oczekiwano transformacja w kierunku elektromobilności, spadający popyt w Chinach i rosnąca konkurencja ze strony chińskich producentów stawiają niemiecką branżę motoryzacyjną pod ścianą. Do tego dochodzi widmo wojny handlowej między UE a Chinami – w tym tygodniu bowiem wchodzą w życie wysokie cła na chińskie pojazdy elektryczne.

Volkswagen nie jest odosobniony w swoich problemach. Mercedes-Benz już zapowiedział program cięć kosztów, a Porsche (należące w większości do VW) zamyka salony w Chinach z powodu słabnącego popytu. To sygnały ostrzegawcze dla całej europejskiej branży motoryzacyjnej.

Niemiecki rząd zapewnia o „ścisłym dialogu” z firmami oraz związkami zawodowymi, kładąc nacisk na ochronę miejsc pracy. Związki zawodowe wzywają do pilnego stworzenia planu ratunkowego dla całego niemieckiego przemysłu, ostrzegając przed możliwością jego upadku. W nadchodzących tygodniach mogą zapaść decyzje dotyczące nie tylko przyszłości konkretnych zakładów Volkswagena, ale także kierunku rozwoju europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. Dla Polski, której gospodarka jest mocno związana z niemiecką, sytuacja jest równie istotna.
Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl