Polacy podziwiani na całym świecie. Jakimi pomysłami zachwycają nasi przedsiębiorcy?
W 2024 roku Polska kontynuuje dynamiczny rozwój sektora innowacyjnych przedsiębiorstw, co znajduje odzwierciedlenie w najnowszych rankingach i raportach. Według Globalnego Indeksu Innowacyjności 2024, opublikowanego przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), Polska awansowała na 40. miejsce wśród 133 krajów, poprawiając swoją pozycję o jedno miejsce w porównaniu z rokiem poprzednim. Wśród krajów europejskich zajmuje 25. pozycję.
Wzrost nakładów na działalność innowacyjną
Polskie przedsiębiorstwa znacząco zwiększyły nakłady na działalność innowacyjną. W 2022 roku firmy przeznaczyły na ten cel 55,7 mld zł, co stanowi wzrost o 37% w sektorze przemysłowym i 33% w sektorze usługowym w porównaniu z rokiem 2021. Głównym źródłem finansowania były środki własne firm, stanowiące 89% nakładów w przedsiębiorstwach usługowych i 76% w przemysłowych.
Najbardziej innowacyjne branże w Polsce to produkcja wyrobów farmaceutycznych oraz wytwarzanie i przetwarzanie koksu i produktów rafinacji ropy naftowej. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 62,5% firm z tej kategorii wdrożyło innowacje. Na drugim miejscu znajduje się produkcja wyrobów farmaceutycznych oraz leków.
Przykłady innowacyjnych przedsiębiorstw
W 2024 roku odbyły się prestiżowe konkursy promujące innowacyjność w polskim biznesie. Konkurs „Orzeł Innowacji” wyróżnił najbardziej nowatorskie technologie, produkty i usługi w polskiej gospodarce. Z kolei nagrody „Innowatory Wprost” zostały przyznane firmom, które znacząco inwestują w badania i rozwój oraz praktyczne zastosowanie innowacji w biznesie.
Wśród wyróżniających się innowacyjnych firm znajduje się Foodsi, polska aplikacja mobilna, która łączy klientów z restauracjami, sklepami i piekarniami posiadającymi nadwyżki żywności, umożliwiając zakup po obniżonej cenie. Od 2019 roku aplikacja rozszerzyła swoją działalność na inne duże miasta w Polsce, a w 2023 roku wprowadziła funkcję dostawy.
Kolejnym przykładem jest Newag, polski producent taboru kolejowego, który w maju 2024 roku podpisał kontrakt z PKP Intercity na dostawę 35 hybrydowych zespołów trakcyjnych o wartości 2,7 mld zł. To pierwszy przypadek wprowadzenia pojazdów hybrydowych do floty PKP Intercity, co świadczy o innowacyjnym podejściu firmy do transportu kolejowego.
Polska kontynuuje rozwój ekosystemu innowacji, wspierając przedsiębiorstwa w ich dążeniu do wprowadzania nowatorskich rozwiązań. Wzrost nakładów na badania i rozwój, współpraca z instytucjami naukowymi oraz udział w międzynarodowych projektach badawczych przyczyniają się do umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej jako kraju sprzyjającego innowacjom.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.