Nawet 8000 złotych dla małżeństw. Senat pracuje nad nowym świadczeniem
Senacka Komisja Petycji przygotowuje projekt, który może ucieszyć tysiące polskich par z długoletnim stażem. Zamiast tradycyjnego medalu za długoletnie pożycie małżeństwa mogą otrzymać jednorazowe świadczenie finansowe, sięgające nawet 8000 złotych.
Jak ma działać system nagród?
Propozycja przewiduje stopniowanie wysokości świadczenia w zależności od długości stażu małżeńskiego. Podstawowa kwota 5000 złotych ma być przyznawana parom obchodzącym „złote gody”, czyli 50-lecie małżeństwa. Za każde kolejne 5 lat wspólnego życia małżonkowie otrzymaliby dodatkowo 500 złotych. Najwyższą gratyfikację – 8000 złotych – otrzymają pary z 80-letnim stażem.
W ubiegłym roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odrzuciło podobną inicjatywę, która zakładała comiesięczne świadczenie w wysokości 500 złotych. Obecna propozycja różni się jednak od tej poprzedniej. Wcześniej wypłata miała być comiesięczna, teraz projekt przewiduje wypłatę jednorazową. Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Petycji 3 grudnia zdecydowano o przyznaniu Ministerstwu Rodziny dodatkowego czasu na przedstawienie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
Korzyści z długoletniego małżeństwa
Psychologowie zauważają, że osoby pozostające w długotrwałych związkach małżeńskich czerpią liczne korzyści psychologiczne i zdrowotne. Badania wskazują, że małżeństwo może obniżać poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, co sprzyja lepszemu radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Ponadto osoby w stałych związkach rzadziej cierpią na depresję i inne problemy zdrowotne. Długotrwałe małżeństwo może również chronić przed demencją i pozytywnie wpływać na pracę serca. Dodatkowo małżonkowie często mogą liczyć na wsparcie dzieci i wnuków, co wzmacnia ich poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do wyższego statusu materialnego i ogólnej satysfakcji z życia.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.