Praga – kulturowe i historyczne przedłużenie Starówki [LIST DO REDAKCJI]
Paweł, jeden z naszych czytelników, poruszył temat Pragi i tego, jak można by podnieść świadomość historyczną i kulturową w mieszkańcach Warszawy. Przeczytajcie sami.
Moim zdaniem taki projekt możliwy jest do uzyskania. Niestety trzeba podnosić świadomość historyczną i kulturową w mieszkańcach Warszawy w zakresie znajomości Pragi. W tym roku mija 225 rocznica włączenia Pragi do Warszawy. Nikt tego jednak nie świętuje i nikt o tym nie mówi. Inne Dzielnice obnoszą się ze 100 letnią obecnością w strukturach Warszawy. Stulecie w granicach Warszawy Praga obchodziła ale 125 lat temu . Gdy włączano : Żoliborz , Ochotę , Mokotów i inne „starsze” tereny Dzielnic do Warszawy Praga była już w jej granicach 125 lat, czyli wtedy już dużo więcej niż te „stare „ Dzielice są w granicach Warszawy teraz. Jak to możliwe więc że można usłyszeć slogan „ co Praskie to nie Warszawskie”? Uważam że u podstaw faktu że taki slogan się przyjął jest mała znajomość historii miasta oraz mała chęć poznania historii Warszawy. Po przeanalizowaniu historii Warszawy każda świadoma osoba powie że „ po śródmieściu najbardziej warszawskie jest to co praskie” . Praga przed włączeniem do Warszawy była oddzielnym miastem z długą historią. 10 lutego1648 r. król Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie. Centrum miasta znajdowało się w rejonie dzisiejszego Parku Praskiego i Ogrodu Zoologicznego, po ówczesnym praskim ratuszu pozostała do dziś nazwa ul. Ratuszowej. Jedynym zachowanym zabytkiem z tego czasu jest Kaplica Najświętszej Matki Bożej Loretańskiej.
Dalszej lekcji z zakresu historii Pragi prowadzić już nie będę . Możemy poznać ją wybierając się na Pragę . Co trzeba zrobić żeby zachęcić ludzi do masowego odwiedzania tej starej części miasta? Uważamy że ciekawymi pomysłami które mogą zwabić ludzi na Pragę jest:
- Podświetlenie iluminacją świetlną w okresie świątecznym na wzór Starówki mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Parku Praskiego oraz okolic Dworca Wileńskiego. Uzyskalibyśmy ciekawą ścieżkę spacerową z możliwością analizy historii.
- Park Praski powinien stać się „ Łazienkami Pragi”. Jest to park który powstał w 1865 roku. W sezonie letnim jest masowo odwiedzany przez osoby idące do z o o. jest wizytówką miasta więc podniesienie jakości jego wyposażenia w postaci nowych ławek, historycznych stylowych lamp oraz nowych alejek wszystkim mieszkańcom Warszawy wyjdzie na plus.
Liczymy że poprzez te nowe projekty Praga uzyska należne jej miejsce w hierarchii historycznej i hierarchii kulturowej miasta.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.