Do końca tego roku ta sieć komórkowa zostanie wyłączona. Polacy ruszą wymieniać telefony

Polska telekomunikacja wkracza w nową erę. Największe firmy z branży ogłosiły plany całkowitego wygaszenia sieci 3G do 2025 roku. To historyczna zmiana, która otworzy drogę do dynamicznego rozwoju technologii 5G i nowoczesnych usług cyfrowych. Jednak niektóre osoby będą musiały wymienić swoje telefony.

Fot. Shutterstock

Operatorzy przyspieszają wygaszanie 3G

T-Mobile jako pierwszy operator w Polsce wyłączył swoją sieć 3G w połowie 2023 roku. Orange zapowiada zakończenie tego procesu w najbliższych miesiącach, a Play również potwierdził plany rezygnacji z przestarzałej technologii, choć nie podał jeszcze konkretnej daty. Decyzja ta wynika z potrzeby zwolnienia częstotliwości dla technologii 4G i 5G, które wymagają większych zasobów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na szybki i niezawodny Internet mobilny.

  • T-Mobile: „Z myślą o Was i Waszych potrzebach kontynuujemy zmiany pozwalające nam oferować Wam najwyższej jakości usługi. Dlatego kontynuując optymalizację naszej sieci i wspierając rozwój 4G/LTE i 5G z końcem kwietnia 2023 wygasiliśmy starą technologię jaką stała się 3G” – pisze T-mobile.
  • Orange: „W sieci Orange wyłączanie 3G rozpoczęliśmy we wrześniu ubiegłego roku i sukcesywnie realizujemy je na kolejnych obszarach. W dniach 2-3 września wyłączymy 3G w regionie bydgoskim, nieco później 16-17 września w regionie toruńskim i włocławskim. Na przełomie września i października w regionie konińskim. W październiku przyjdzie czas na okolice Wrocławia (bez miasta Wrocław), Siedlec, Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Ciechanowa czy Brodnicy, a już w listopadzie – wyłączymy 3G na Suwalszczyźnie, w okolicach Płocka, Kutna, Radomia, Szczecina i Świnoujścia oraz w regionie Świebodzina i Frankfurtu” – informuje Orange.
  • Play: Sytuacja w sieci Play nie jest jasna. Początkowo planowano rozpocząć proces w 2025 roku i zakończyć do 2030 roku. Wiadomo jednak, że artykuł ten na oficjalnej stronie Play jest nieaktualny, a treść została zmieniona. „Wyłączanie sieci 3G uzależnione jest m.in. od dostępu nowych częstotliwości oraz obecnych zasobów. Kluczowe dla nas będzie to, by takie zmiany pozytywnie wpływały na jakość sieci i doświadczenie klienta. O planach w zakresie wyłączenia sieci 3G będziemy powiadamiać naszych klientów i media z wyprzedzeniem” – napisał Play w oświadczeniu przesłanym redakcji Telepolis. Wcześniej jednak UKE informował, że ruch 3G u tego operatora to zaledwie 3 proc.
  • Plus: Plus oficjalnie nie informował o tym, kiedy proces ma się rozpocząć i zakończyć, ale redakcja Interia Geekweek poinformowała, że likwidacja sieci 3G zakończy się w 2027 roku.

Co oznacza wyłączenie sieci 3G? UKE tłumaczy

Jak tłumaczy Urząd Komunikacji Elektronicznej, z technicznego punktu widzenia wyłączenie 3G nie oznacza wyłączenia częstotliwości np. 900 MHz czy 2100 MHz w jakich usługi 3G są świadczone. Zmiana starej technologii na nowszą pozwoli więc na tych samych częstotliwościach zaoferować użytkownikom większą jakość usług mobilnych, czyli potocznie mówiąc szybszy mobilny Internet. Takie zmiany są zgodne nie tylko z prawem polskim, ale regulowane na poziomie europejskim jak i światowym.

Po wyłączeniu 3G konsumentowi, który nie posiada aparatu korzystającego z technologii 4G, pozostanie tylko sieć 2G – umożliwia ona przede wszystkim rozmowy, a także komunikację przy pomocy SMS-ów.

Co zmiana oznacza dla użytkowników?

Dla większości Polaków zmiana ta będzie niezauważalna. Większość nowoczesnych smartfonów automatycznie przełączy się na sieci 4G lub 5G. Problem mogą jednak mieć właściciele starszych telefonów, szczególnie tych wyprodukowanych przed 2012 rokiem, które nie obsługują nowych standardów komunikacji. UKE tłumaczy, że wyłączenie technologii 3G może niekiedy oznaczać konieczność wymiany starych telefonów komórkowych, działających tylko w tej technologii. Niestety, koszt takiej wymiany musi ponieść konsument.

Aby upewnić się, że urządzenie jest zgodne z nowymi wymaganiami, należy sprawdzić ustawienia telefonu pod kątem oznaczeń takich jak 4G lub LTE. Jeśli ich brak, konieczne może być skontaktowanie się np. z operatorem w celu uzyskania pomocy. Na rynku wciąż dostępne są telefony z 3G więc należy uważać przy wymianie telefonu na nowy. Operatorzy przygotowują się na te zmiany, oferując promocje i wsparcie dla klientów, którzy muszą wymienić urządzenia na nowsze modele. Dzięki temu transformacja technologiczna ma przebiegać możliwie bezproblemowo.

Korzyści dla gospodarki i bezpieczeństwa

Wygaszenie sieci 3G to nie tylko krok w stronę rozwoju technologicznego, ale również poprawa bezpieczeństwa komunikacji. Nowsze standardy, takie jak 4G i 5G, oferują bardziej zaawansowane zabezpieczenia przed cyberatakami, co jest szczególnie istotne w dobie rosnącej liczby zagrożeń w sieci.

Dodatkowo, rozwój 5G przyniesie liczne korzyści dla polskiej gospodarki. Szybszy internet mobilny umożliwi rozwój takich innowacji jak inteligentne miasta, telemedycyna, przemysł 4.0 czy autonomiczne pojazdy. Polska zyska też na zwiększonej konkurencyjności na rynku międzynarodowym, co może przyciągnąć inwestorów.

Krok ku cyfrowej przyszłości

Decyzja o wygaszeniu sieci 3G wpisuje się w szerszy trend cyfryzacji Polski. Nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna to podstawa budowy społeczeństwa cyfrowego, które będzie mogło w pełni korzystać z możliwości oferowanych przez najnowsze technologie. To także krok milowy w tworzeniu środowiska sprzyjającego innowacjom i dynamicznemu rozwojowi.

Transformacja telekomunikacyjna w Polsce to wyzwanie, ale również ogromna szansa. Dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie kraj może stać się liderem cyfrowego postępu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl