Nowy podatek wszedł w życie. Polacy zszokowani, że będą musieli teraz za to płacić

1 stycznia, wraz ze zmianami w podatku od nieruchomości, weszły w życie nowe regulacje. Jak widać po forach i grupach, Polacy są w szoku, że teraz będą musieli za to płacić.

Fot. Warszawa w Pigułce / Shutterstock

Nowy rok przyniósł rewolucyjne zmiany w systemie opodatkowania nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku właściciele garaży, hal namiotowych, a nawet niektórych ogrodzeń muszą liczyć się z nowymi obciążeniami podatkowymi. Zmiany wywołały prawdziwe poruszenie wśród Polaków.

Najbardziej kontrowersyjną zmianą jest nowe podejście do garaży. Właściciele wolnostojących konstrukcji zapłacą teraz prawie dziesięć razy więcej niż w przypadku garaży stanowiących część budynku mieszkalnego. Za każdy metr kwadratowy wolnostojącego garażu trzeba będzie zapłacić aż 11,48 złotych, podczas gdy garaże zintegrowane z domem objęte są stawką zaledwie 1,19 złotego.

Rewolucyjne zmiany dotknęły także właścicieli hal namiotowych i garaży blaszanych. Jeśli konstrukcje te są trwale połączone z gruntem – na przykład poprzez zakotwienie w fundamentach punktowych lub wylewkach betonowych – będą traktowane jak pełnoprawne budynki i objęte podatkiem.

Najbardziej dziwi podatek od ogrodzeń

Przedsiębiorcy muszą się też liczyć z dodatkowym obciążeniem w postaci podatku od ogrodzeń. Ta zmiana szczególnie dotyka właścicieli firm, gdyż ogrodzenia prywatnych posesji pozostają zwolnione z opodatkowania. To kolejny element reformy budzący gorące dyskusje w internecie. Na szczęście osoby prywatne zwolnione są z tej kontrowersyjnej opłaty.

Wzrosły także podstawowe stawki podatku od nieruchomości. Za budynki mieszkalne trzeba teraz zapłacić 1,19 złotego za metr kwadratowy (wcześniej 1,15 złotego), a za grunt pod budynkami mieszkalnymi – 0,73 złotego (poprzednio 0,71 złotego). Te podwyżki, choć niewielkie, w przypadku większych nieruchomości mogą oznaczać odczuwalne zwiększenie rocznych obciążeń.

Istotną zmianą jest również rozszerzona definicja budowli podlegających opodatkowaniu. Od teraz obejmuje ona szeroki katalog urządzeń technicznych, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i powstały w wyniku prac budowlanych lub montażowych.

Nowe przepisy wywołały burzę w mediach społecznościowych. Internauci masowo komentują zmiany, wyrażając obawy o rosnące koszty utrzymania nieruchomości. Szczególnie właściciele wolnostojących garaży nie kryją oburzenia skalą podwyżek, które ich dotknęły.

AKTUALIZACJA [19.01.2025] Ministerstwo Finansów wydało komunikat podkreślając jeszcze raz, że podatek od ogrodzeń zawiera liczne wyjątki i dotyczy tylko niektórych przedsiębiorców, a nie wszystkich Polaków.

Resort finansów potwierdził, że budowle związane z działalnością leśną, w tym prowadzoną przez Lasy Państwowe, pozostają zwolnione z podatku od nieruchomości. Ta zasada obowiązywała zarówno do końca 2024 roku, jak i obecnie.

„Nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają również ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie np. biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego” – informuje Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo wyjaśnia to stanowisko argumentując, że „zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl