Pałac na Wodzie zagrożony przez nową inwestycję? Muzeum odpowiada
Miasto Jest Nasze pyta się o nową inwestycję na terenie Łazienek Królewskich. Według stowarzyszenia wydanie 48 mln zł na remonty może okazać się bezcelowe z powodu ryzyka zmiany wód gruntowych. Muzeum odpowiada i dementuje te informacje.
„Łazienki Królewskie wydały niedawno 48 mln zł na remonty (…) Może się jednak okazać, że były to pieniądze wyrzucone w błoto za sprawą promowanego od kilku lat, kontrowersyjnego „Ogrodu XXI wieku”. To projekt budowy w Łazienkach wielkiego pawilonu wystawienniczego z dwiema podziemnymi kondygnacjami, porośniętego na dachu trawą. Problem w tym, że prawie 10-metrowy wykop może radykalnie zmienić poziomy wód gruntowych w całym Parku, zagrozić drzewom i zabytkowej konstrukcji tarasów Pałacu na Wyspie” – pisze MJN – „Ponieważ w 2015 roku przeciwko złamaniu procedur przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy (!) dla pawilonu wystawowego protestowali varsavianiści i warszawskie stowarzyszenia, w maju 2016 roku Łazienki zorganizowały „konsultacje społeczne”. Niestety do dziś na stronie Łazienek nie ma raportu z tego spotkania, jest za to informacja, że „dokument będzie udostępniany wszystkim zainteresowanym na życzenie, po uprzednim podaniu imienia, nazwiska, instytucji oraz adresu mailowego”.
Czy Łazienki będą aplikowały o kolejne środki unijne na tę ryzykowną budowę? Dlaczego ten dokument nie został upubliczniony? Prosimy Muzeum Łazienki Królewskie o jak najszybsze opublikowanie raportu z dyskusji i rzetelne przedstawienie obaw środowisk sceptycznych wobec tej inwestycji!”
Muzeum błyskawicznie odpowiedziało na te rewelacje:
„Muzeum Łazienki Królewskie dysponuje ekspertyzami Wiesława Opęchowskiego, kierownika pracowni Geosystem i prof. Zbigniewa Myczkowskiego, które wskazują, że Ogród XXI wielu wraz z pawilonem wystawienniczym nie zmieni poziomu wód gruntowych i nie zagrozi konstrukcji Pałacu na Wyspie ani drzewom w królewskich ogrodach. Była o tym mowa podczas zorganizowanych przez Łazienki Królewskie konsultacji społecznych, w których uczestniczył również przedstawiciel Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Eksperci podkreślali, że konstrukcja podziemnego pawilonu zostanie wykonana w technologii tzw. ścian szczelinowych, która skutecznie minimalizuje zmiany w poziomie wód gruntowych i nie ingeruje w bilans wodny. Warto również wyjaśnić, że staw otaczający Pałac na Wyspie zasila woda surowa z miejskiego rurociągu, a nie wody gruntowe, dlatego zabytek jest bezpieczny.
Dokument z konsultacji społecznych, w którym zawarte są również zastrzeżenia względem Ogrodu XXI w., jest publicznie dostępny.”
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.