Historia miejsca zapomnianego – warszawski obóz Gęsiówka. Unikalny spacer [NASZ PATRONAT]
Zapraszamy na kolejny spacer pod naszym patronatem medialnym. Tym razem miejsce, którego próżno szukać w planach wycieczek i spacerów – warszawski obóz Gęsiówka. Przyjdźcie, bo warto!
Reichsführer SS Heinrich Himmler 11 czerwca 1943 r. wydał rozkaz o utworzeniu na terenie ruin getta warszawskiego obozu koncentracyjnego, zwanego potocznie „Gęsiówką”.
Projekt utworzenia Konzentrationslager Warschau przedstawił w swoim raporcie o likwidacji powstania w warszawskim getcie gen. Jurgen Stroop. Reichsführer SS Heinrich Himmler 11 czerwca 1943 r. wydał rozkaz o rozpoczęciu prac.
Obóz powstał na terenie dzisiejszego osiedla Muranów, wzdłuż ulicy Gęsiej od ulic Zamenhofa do Okopowej. Nazywany był potocznie przez warszawiaków „Gęsiówką”.
Dnia 19 lipca 1943 r. wprowadzono do niego pierwszych 300 więźniów. Dr Bogusław Kopka, autor książki „Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa” tak ich charakteryzuje: „Więźniowie ci zostali przywiezieni z Buchenwaldu. W grupie tej było wielu kryminalistów, a także więźniowie polityczni (komuniści) oraz tzw. aspołeczni. Mieli oni nadzorować więźniów, pełniąc funkcje kapo. Żydowscy więźniowie traktowali ich nie jak współtowarzyszy niedoli, lecz raczej jako część personelu SS”.
za dzieje.pl
W czasie spaceru poznamy pełną historię Gęsiówki, jej założenie, sposób eksterminacji ludzi, jak doszło do jej powstania oraz jak dużą zajmowała przestrzeń. Spacer został przygotowany na podstawie zeznań świadków oraz informacji zaczerpniętych z fachowej literatury.
Spacer potrwa ok. 2,5 godz. Poprowadzi go Daniel Echaust, licencjonowany przewodnik miejski.
Spotykamy się 13.08.2016 r. (sobota) o godz. 17:00 pod pomnikiem „Bohaterów Getta”, który znajduje się na ul. Zamenhofa 10.
Napiwek dla przewodnika będzie przyjmowany na początku spaceru.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.