Jak wydrukować głośnik, czyli drukowana elektronika strukturalna
Heterofazowe materiały funkcjonalne dla elektroniki strukturalnej. Brzmi strasznie? Wręcz przeciwnie. Dr inż. Marcin Słoma z Wydziału Mechatroniki pracuje nad koncepcją materiałów, które, wbrew pozorom, wiele w codziennym życiu ułatwią.
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem z cyklu BIT PW.
Naukowiec z Politechniki Warszawskiej na swoje badania otrzymał od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 1,98 mln złotych. Wszystko to w ramach programu FIRST TEAM, dzięki któremu młodzi naukowcy mogą prowadzić badania o przełomowym znaczeniu naukowym lub gospodarczym. Jaki przełom szykuje nam dr Słoma? – Chodzi o materiały kompozytowe, które będzie można wykorzystać do drukowania przestrzennych układów elektronicznych – tłumaczy.
Dr Marcin Słoma chce zastąpić klasyczne metody budowania układów elektronicznych technologią druku 3d, tak żeby np. w przyszłości wydrukować telefon lub tablet.. Oczywiście technologia ogranicza nas pod pewnymi względami – wydrukowanie układów scalonych wysokiej wydajności nie jest jeszcze możliwe i nie jest też właściwie potrzebne. – Ścieżki, rezystory, anteny, przełączniki, może nawet elementy świecące można byłoby wydrukować – wylicza dr Marcin Słoma. – Chodzi o to, żeby w jednym procesie i na jednym urządzeniu wykonywać zarówno obudowę, jak i obwód elektroniczny.
Zapraszamy do zapoznania się z nowym artykułem z cyklu Badania-Innowacje-Technologie>>>
W kwietniu 2015 roku na stronie internetowej Uczelni powstała zakładka „Badania – Innowacje – Technologie” (BIT PW), prezentująca potencjał intelektualny pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej. Politechnika Warszawska prowadzi badania o różnej tematyce, skali i zasięgu. Wiele z nich przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów użytecznych w codziennym życiu. BIT PW ma na celu zaprezentowanie różnorodności tematyki, jaką zajmują się pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. W r.a. 2014/2015 (semestrze letnim) ukazało się 21 BITów.
Katalog online BIT PW dostępny jest w dwóch wersjach językowych pod adresami:
Źródło: Politechnika Warszawska
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.