Wystawa pamiątek PKiN – już dziś o 13!

Tego nie wolno przegapić żadnemu miłośnikowi Warszawy!

W środę, 13 maja, o godz. 13.00 (hol główny Pałacu Kultury i Nauki, wejście od ul. Marszałkowskiej) zapraszamy na otwarcie wystawy oryginalnych pamiątek Pałacu Kultury i Nauki, zorganizowanej z okazji jubileuszu 60-lecia PKiN.

dscf0917_0

fot. http://www.um.warszawa.pl/

 

Wystawę otworzy Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy oraz Renata Kaznowska, prezes Zarządu PKiN.

Jubileusz 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki jest okazją do zaprezentowania oryginalnych pamiątek Pałacu, pochodzących z początku jego istnienia, które zostały zachowane przez pracowników, jak również zabezpieczone na wniosek konserwatora zabytków.

Wpisanie PKiN do rejestru zabytków zatrzymało proces zmian jego wyposażenia, jednak niektóre rzeczy zniknęły bezpowrotnie, dlatego chcielibyśmy pokazać to, co ocalało z lat 50., 60. i70. poprzedniego stulecia.

Zgromadzone na wystawie eksponaty to między innymi pojedyncze zestawy foteli z Sali Kongresowej, jak również fragmenty wyposażenia zaplecza akustycznego. Będzie można zobaczyć także aparaty telefoniczne z bakelitu i głośnik z radiowęzła PKiN (1955 r. – 1965 r.)

Wśród pamiątek są także fragmenty wyposażenia pierwszych dźwigów pałacowych: zegar Działu Urządzeń Dźwigowych (1955 r.), tablice sterownicze z wind (1955-1975 r.), strzałka przystankowa zewnętrzna  i próg z windy wycieczkowej na 30 piętro.

Osobną gablotę stanowią zaproszenia dla Józefa Sigalina (szefa BOS) na otwarcie PKiN oraz na uroczystą akademię do Sali Kongresowej z 1955, jak również oryginalne zeszyty z planami architektonicznymi Pałacu.

Ciekawostką wystawy będą makiety Pałacu Kultury i Nauki z 1955r . oraz Sali Kongresowej. Ta ostatnia została wykonana na potrzeby remontu w latach 70., trwającego 3 miesiące.

Techniczną perełką wystawy będzie model agregatu wentylacyjnego opracowanego w latach 50. w Ministerstwie Zdrowia i Higieny Publicznej ZSRR, wykonany przez jednego z pracowników zarządu PKiN w ramach pracy dyplomowej.

Wśród eksponatów nie zabraknie także mównicy z Sali Warszawskiej, zdemontowanej w 2005 r., statuetki Lwa Rudniewa, oryginalnej odznaki budowniczych Pałacu Kultury i Nauki  im. Józefa Stalina czy nożyczek, którymi dokonano uroczystego przecięcia wstęgi podczas otwarcia 21 lipca 1955r.

Wystawa, objęta honorowym patronatem Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz,  jest czynna od 13 maja  do końca lipca 2015r., wstęp wolny.

źródło: http://www.um.warszawa.pl/

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl