Abp Gądecki o strajkach w kościołach: „Przemocą odebrano prawo do wyznawania swojej wiary”

Wczoraj strajk kobiet przeniósł się do kościołów. Abp Stanisław Gądecki wydał specjalne oświadczenie, w którym apeluje o poszanowanie godności każdego człowieka. 

Fot. Wikipedia/https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stanislaw_Gadecki_2012.JPG#/media/Plik:Stanislaw_Gadecki_2012.JPG

Wciąż nie cichną protesty po czwartkowej decyzji Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji. TK uznał aborcję za niezgodną z Konstytucją, nawet jeśli jest duże zagrożenie życia dziecka i matki. W niedzielę protesty przeniosły się do kościołów i pod kurie. Kobiety i mężczyźni pojawili się w placówkach z ulotkami i banerami, wykrzykując swoje hasła.

Przewodniczący  Konferencji Episkopatu Polski wydał w związku z tym specjalne oświadczenie, które zatytułował  „Po niedzielnych profanacjach kościołów”. Prosi w nim o wyrażanie poglądów w sposób akceptowalny społeczne, z poszanowaniem godności każdego człowieka.  W swoim piśmie przypomniał stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa życia, cytując Encyklikę Jana Pawła II:

” Świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu. Jest to bowiem akt poważnego nieposłuszeństwa wobec prawa moralnego, co więcej, wobec samego Boga, jego twórcy i gwaranta.”

Napisał również, że wulgaryzmy i zakłócanie nabożeństw nie są właściwą drogą. Zaznaczył, że w wielu kościołach uniemożliwiono wiernym modlitwę. „Przemocą odebrano prawo do wyznawania swojej wiary”- dodał.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c