Apel policji do kierowców! Co zrobić jak dojdzie do zderzenia z dzikim zwierzęciem?

W okresie wiosennym ma miejsce wzmożona aktywność zwierząt leśnych, a tym samym na mazowieckich drogach częściej dochodzi do potrąceń. Policja apeluje o szczególną ostrożność podczas jazdy w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych

Fot. Pixabay

Od początku bieżącego roku jedynie w powiecie płońskim doszło do 12 zdarzeń drogowych, zarówno na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych jak i gminnych, z udziałem dzikiej zwierzyny. W tym miesiącu doszło do 5 takich incydentów: 4 przypadki dotyczyły saren, a jeden łosia. Ostatnie miało miejsce w okolicy Grąbczewa (gm. Naruszewo) na drodze wojewódzkiej nr 570. Dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o martwym łosiu.

Jak podała w komunikacie kom. Kinga Drężek-Zmysłowska z płońskiej policji, osobowe renault uderzyło w zwierzę, które wcześniej prawdopodobnie również uczestniczyło w zdarzeniu drogowym. Prowadząca pojazd kobieta w ostatniej chwili zauważyła łosia i próbowała go ominąć, jednak bez skutku. Kobiecie na szczęście nic się nie stało, a auto zostało nieznacznie uszkodzone.

„Apelujemy do kierowców by przejeżdżając w godzinach wieczornych i o świcie w okolicach lasów, łąk, czy pól uprawnych, gdzie mogą pojawić się dzikie zwierzęta, zachowali szczególną ostrożność.” – podkreśla.

Dodaje również, że widząc znak drogowy A-18b „uwaga na dzikie zwierzęta” warto zmniejszyć prędkość i obserwować pobocze. Należy pamiętać, że jadąc z dużą prędkością nie mamy wystarczająco dużo czasu na bezpieczne wyhamowanie i wykonanie manewru ominięcia, zwłaszcza zwierzęcia, które nagle pojawia się na jezdni.

Wyjaśnia także, że w momencie zobaczenia zwierzęcia przebiegającego przez drogę należy zachować czujność oraz zwolnić, gdyż jelenie, sarny oraz dziki są zwierzętami stadnymi. Gdy jednak dojdzie do potracenia, w pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego.

Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie służb leśnych w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nie należy samodzielnie podchodzić do zwierzęcia, gdyż oszołomione po zderzeniu może być agresywne. Również nie wolno zostawiać rannych lub martwych zwierząt na drogach, gdyż może to stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]