„Apogeum przypadków covidowych u kobiet w ciąży”. Kilka porodów covidowych dziennie tylko w jednym szpitalu

Portal natemat.pl przeprowadził wywiad z profesorem Mariuszem Zimmerem, kierownikiem Kliniki Ginekologii i Położnictwa w USK we Wrocławiu i prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Profesor powiedział, że ma teraz na swoim oddziale „apogeum przypadków covidowych u kobiet w ciąży”.

Fot. Shutterstock

Jak mówi profesor, wiosną ubiegłego roku przypadki zakażeń wśród ciężarnych były nieliczne. Przed trzecią falą były to już 2-3 przypadki tygodniowo. Teraz są to 3-4 przypadki, ale dziennie.

Obecnie w mojej klinice mamy pełne obłożenie oddziału ciężarnymi z objawami covidowymi – a jedna z nich jest obecnie przekazywana na intensywną terapię. Być może pod respirator. Jest w 32 tygodniu ciąży. Kobieta się dusi i nie może być już leczona na oddziale położniczym – mówi lekarz i dopytywany mówi, że może to mieć związek z brytyjską mutacją koronawirusa.

Dotychczas w Polsce koronawirusem zakaziło się ponad 2,4 mln osób. 55 005 zmarło. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że szczyt trzeciej fali przypadnie na okres okołoświąteczny.

Niestety, scenariusz na najbliższe dni nie jest optymistyczny. „Okolice świąt to szczyt zakażeń (…) Potem za 7-10 dni nadejdzie szczyt hospitalizacyjny. Następnie niestety będziemy mieli do czynienia ze wzrostem zgonów, które będą tego konsekwencją” – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski w TVN24.

Szef resortu wyraził jednak nadzieję, że dzięki przyspieszeniu akcji szczepień, przed wakacjami w Polsce uda się osiągnąć „coś w rodzaju odporności populacyjnej”.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c