Starsze małżeństwo handlowało ludźmi. "Sprawa rozwojowa"

Fot. KSP

Fot. KSP

Dzięki błyskawicznej reakcji i działaniu policjantów, 6 obywateli Wietnamu nie trafiło do pracy przymusowej w innych państwach. Funkcjonariusze zatrzymali właścicieli jednej z posesji w Żabiej Woli i 2 obywateli Wietnamu podejrzanych o zorganizowanie całego procederu oraz 2 osoby, które miały zapewnić transport osób za granicę. Cała szóstka usłyszała zarzuty handlu ludźmi. Wobec 3 osób sąd zastosował tymczasowe areszty. W działania zaangażowani byli policjanci z Grodziska Maz., Komendy Stołecznej i Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Do grodziskich policjantów dotarł sygnał, że na jednej z posesji w gminie Żabia Wola może nielegalnie przebywać grupa obywateli Wietnamu. Funkcjonariusze natychmiast pojechali sprawdzić tę informację. Mieszkające tam małżeństwo twierdziło, że nic nie wie na ten temat. Zapewnienia te nie przekonały policjantów, którzy rozpoczęli przeszukanie pomieszczeń. W niewielkim budynku na tyłach garażu funkcjonariusze odnaleźli 5 mężczyzn i kobietę narodowości wietnamskiej – bez dokumentów. Wszyscy przebywali w bardzo złych warunkach. Podczas przeszukania domu policjanci znaleźli broń, a także paszporty Wietnamczyków.

Podczas tych czynności na posesję przyjechali 25-letnia kobieta i 29-letni mężczyzna. W pojeździe, którym się poruszali policjanci również znaleźli broń. Obywatele Wietnamu w wieku od 18 do 29 lat trafili pod opiekę wezwanych na miejsce funkcjonariuszy Straży Granicznej, a 6 osób podejrzanych o nielegalne działania wobec nich zostało zatrzymanych.

Dalsze czynności policjantów z grodziskiej komendy i Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej oraz Komendy Stołecznej Policji potwierdziły, że na posesji był organizowany przerzut osób do innych państw w celu pracy przymusowej. Wszystkie działania pozwoliły na wszczęcie przez Prokuraturę Rejonową w Żyrardowie wobec całej zatrzymanej szóstki śledztwa w sprawie handlu ludźmi. Prowadzenie śledztwa przejęła obecnie Prokuratura Okręgowa w Płocku.

Po przesłuchaniach odnalezione na posesji osoby otrzymały status ofiar handlu ludźmi. Doprowadzeni do sądu podejrzani usłyszeli zarzuty handlu ludźmi, za co grozi nie mniej niż 3 lata pozbawienia wolności. Wobec właściciela posesji i dwóch obywateli Wietnamu w wieku 52 lat i 46 lat sąd zastosował tymczasowe areszty na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]