Aresztowanie na odległość? To jeden z pomysłów czwartej edycji tarczy!

W ramach kolejnej edycji tarczy, rząd chce zmienić procedurę karną i wprowadzić możliwość przeprowadzenia tzw. e-rozpraw, czyli przesłuchiwania świadków na odległość. Ponadto, ma nastąpić powrót do pomysłów z roku 2015.

fot. Pixabay

Rząd, opracowując czwarte wydanie tarczy, chce wprowadzić zmiany w procedurze karnej.

Nowa koncepcja przewiduje możliwość organizowania e-rozpraw, czyli postępowania karnego, w którym świadkowie będą mogli być przesłuchiwani na odległość.

Rząd chce również wprowadzić zmiany w kodeksie wykroczeń oraz w kodeksie karnym. Za zakłócanie internetowych transmisji miałaby obowiązywać grzywna w wysokości co najmniej 3 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o kodeks karny, proponuje się powrót do zasad wymierzania kary łącznej, które obowiązywały w 2015 roku.

Nowe regulacje pozwolą rozszerzyć zakres czynności, które można zrealizować drogą zdalną. Dzięki temu uczestnicy procesu nie będą musieli zjawić się w wyznaczonej jednostce celem złożenia wyjaśnień.

Proponowane zmiany powstały z myślą o ograniczeniach pandemicznych oraz chęci zmniejszania kosztów i innych uciążliwości.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Sąd otrzyma możliwość wykorzystania wideokonferencji do przeprowadzenia rozmowy z podejrzanym, co do którego prokuratura orzekła ograniczenie wolności. Analogicznie w przypadku świadków – ci również będą mogli złożyć zeznania zdalnie. 

Co ważne, tymczasowe aresztowanie również może zostać orzeczone na odległość.

Ponadto, przywrócone zostaną zasady dotyczące łączenia kar do stanu z 30 czerwca 2015 roku. Dzięki temu nie tylko zostanie zmniejszona liczba wydawanych wyroków, lecz także odciążeni zostaną policjanci i pracownicy Służby Więziennej.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]