Aż dwa rodzaje kontroli energetycznej w domach i mieszkaniach Polaków. Ogromna fala wysokich kar

Od 2024 roku właściciele domów jednorodzinnych muszą dostosować się do nowych przepisów dotyczących kontroli systemów grzewczych. Regulacje wprowadzają obowiązek cyklicznych przeglądów, których częstotliwość zależy od rodzaju i mocy wykorzystywanego źródła ciepła. Towarzyszą temu aż dwa rodzaje kontroli.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Dwie rodzaje kontroli

Nowe przepisy rozszerzają dotychczasowe wymogi dotyczące świadectw energetycznych. Dokument ten jest obowiązkowy dla wszystkich budynków mieszkalnych wystawionych na sprzedaż lub wynajem oraz tych wzniesionych po 2009 roku. Świadectwo zawiera informacje o rocznym zapotrzebowaniu energetycznym budynku, uwzględniając energię zużywaną na oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację.

Wraz z obowiązkiem posiadania świadectwa energetycznego wprowadzono system regularnych kontroli instalacji grzewczych. Wizyty kontrolerów będą odbywać się w różnych odstępach czasowych, w zależności od specyfiki systemu grzewczego. Przykładowo, kotły na paliwo ciekłe lub stałe o mocy przekraczającej 100 kW będą kontrolowane co 2 lata, podczas gdy dla kotłów gazowych o podobnej mocy przewidziano 4-letni okres między kontrolami.

Trwają również kontrole CEEB

Równolegle do kontroli energetycznych, prowadzone są kontrole CEEB. Straż miejska, gminna oraz wykwalifikowani kontrolerzy, chodzą i sprawdzają czy posiadacz pieca, pompy ciepła i innych źródeł grzewczych, zgłosił je do systemu CEEB. Jeżeli tak i wszystkie źródła się zgadzają, urzędnicy wpisują, że kontrola zakończyła się powodzeniem. Gorzej, jeżeli właściciel domu lub mieszkania nie zgłosił źródła ogrzewania do CEEB lub zmienił je i zapomniał o aktualizacji danych. Za to niedopatrzenie grozi mandat w wysokości 5 tys. zł.

Koszty i wymogi formalne

Uzyskanie świadectwa energetycznego wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów w wysokości od 500 do 800 złotych. W przypadku większych nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, opłata może przekroczyć 1000 złotych. Dokument może być wydany wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje budowlane lub firmy specjalizujące się w audytach energetycznych.

Za brak wymaganego świadectwa energetycznego grozi kara grzywny do 5000 złotych. Właściciele muszą również pamiętać o konieczności uzyskania nowego dokumentu po przeprowadzeniu remontu wpływającego na charakterystykę energetyczną budynku.

Wyjątki od obowiązku

Nie wszystkie nieruchomości podlegają obowiązkowi posiadania świadectwa energetycznego. Zwolnieni z tego wymogu są właściciele budynków wzniesionych przed 2009 rokiem, którzy wykorzystują je wyłącznie do celów prywatnych. Jednak w momencie planowanej sprzedaży lub wynajmu takiej nieruchomości konieczne będzie uzyskanie odpowiedniego dokumentu.

Możliwe jest również uniknięcie kolejnej kontroli systemu grzewczego, jeśli od ostatniego przeglądu nie wprowadzono zmian w charakterystyce energetycznej budynku ani w samym systemie grzewczym.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl