Będą odszkodowania za hałas. Ci mieszkańcy mogą się domagać pieniędzy
Mieszkańcy konkretnych adresów będą mogli ubiegać się o odszkodowanie za hałas. Co ciekawe, będzie trzeba mieszkać wyżej, bo niżej są ekrany tłumiące dźwięki i hałas nie jest tak uciążliwy.

Fot. Warszawa w Pigułce
Komisja Ochrony Środowiska działająca przy wojewódzkim sejmiku w Warszawie zaakceptowała projekt uchwały dotyczący wyznaczenia obszaru ograniczonego użytkowania wzdłuż drogi ekspresowej S8. Decyzja ta została podjęta na podstawie dostarczonej dokumentacji od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), głównego zarządcy drogi.
Z dokumentów wynika, że pewne rozwiązania techniczne zastosowane na odcinku drogi S8 między węzłem Powązkowska a węzłem Marki nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed hałasem dla mieszkańców tych trzech konkretnych nieruchomości:
- ul. Klaudyny 4,
- ul. Klaudyny 6,
- ul. Gwiaździstej 15A.
Co ciekawe, odszkodowania będą mogli otrzymać tylko mieszkańcy określonych, wyższych pięter wymienionych budynków. Środki finansowe mają na celu pokrycie kosztów działań mających na celu zwiększenie komfortu akustycznego w mieszkaniach, takich jak wymiana okien w celu lepszego tłumienia hałasu.
Termin składania wniosków o odszkodowanie został ustalony na dwa lata od dnia przyjęcia uchwały. Mieszkańcy będą składać je bezpośrednio do GDDKiA.
Ważne jest również to, że uchwała wprowadza pewne ograniczenia w zakresie przyszłego wykorzystania tych terenów. Na terenach objętych ochroną akustyczną nie będzie można lokować obiektów takich jak szpitale, domy opieki społecznej czy budynki przeznaczone dla dzieci i młodzieży. W tym obszarze nie będzie też możliwości tworzenia uzdrowisk.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.