Opodatkowane zakupy na Aliexpres już w 2021 roku

Rząd jest w trakcie przygotowania przepisów, które mają uniemożliwić Polakom zamawiania produktów z Chin bez płacenia za nie podatku VAT. Polska Poczta od lat walczy o objęcie cłem towarów sprowadzanych z Chin. 

Fot. Pixabay

Polacy regularnie robią zakupy na Aliexperes. Jest to dużo tańsza alternatywa do Allegro. Jak informuje Radio Zet, rząd jednak planuje wprowadzić nowe zasady, które zagwarantują konieczność opodatkowania produktów. Będzie to nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która ma zagwarantować podatek VAT. Projekt został wprowadzony do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Według rządu jest to konieczność dostosowania się do prawa unijnego. UE przyjęła pakiet VAT e-commerce. Ma on zapobiegać unikania podatków od wartości dodanej podczas kupowania produktów z zagranicy. Szczególnie, że większość zakupów dotyczy obrotu elektronicznego.

„Państwa Członkowskie UE, w tym Polska, zobowiązane są do zaimplementowania w krajowych przepisach podatkowych rozwiązań przewidzianych w pakiecie VAT e-commerce, których celem jest pokonanie barier, w tym uszczelnienie VAT, w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C)”

-tłumaczy opracowanie zamieszczone w wykazie prac legislacyjnych.

W związku z tym konsumenci muszą się liczyć też ze wzrostem cen produktów. Niskie ceny chińskiej platformy wynikają przede wszystkim właśnie z braku doliczonego podatku VAT. Przepisy mają wejść w życie od lipca 2021.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c