Będą zmiany w Sądzie Najwyższym? Sejm przyjął projekt prezydenta!

Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt, zgodnie z którym między innymi zostanie wydłużona możliwość wnoszenia skargi nadzwyczajnej z trzech do pięciu lat oraz kadencja ławników. Prezydent chce również uzupełnienia trybu wyborów na stanowisko prezesa SN, przez określenie kworum wymaganego do dokonania wyboru na posiedzeniu zgromadzenia sędziów.  

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt został stworzony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Za jego przyjęciem głosowało 253 posłów, z czego 232 z partii Prawo i Sprawiedliwość i  9 z klubu Koalicji Obywatelskiej. Byli to między innymi Michał Szczerba, Sławomir Nitras, Cezary Tomczyk, Paweł Kowal oraz Agnieszka Pomaska. Przeciwko było natomiast 123 osób z KO, 47 z Lewicy czy 21 z Koalicji Polskiej.

Zgodnie z proponowanych przez Andrzeja Dudą projektem, będzie wydłużona możliwość wnoszenia skargi nadzwyczajnej z trzech do pięciu lat. Jednak, aby ją złożyć należy spełnić kilka warunków. Wnioskodawcami mogą być takie podmioty jak Rzecznik Praw Obywatelskich czy Prokurator Generalny. Oprócz tego prezydent chce, aby uzupełnić tryb wyboru kandydatów na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego, przez określenie kworum wymaganego do dokonania wyboru na posiedzeniu zgromadzenia sędziów izby Sądu Najwyższego.

Dodatkowo, nowelizacja zakłada również wydłużenie kadencji ławników SN. Jak tłumaczy prezydent, to dobre wyjście w czasie obecnej sytuacji pandemicznej w Polsce. Kadencja trwałaby o jeden rok dłużej. W projekcie znalazł się także punkt dotyczący digitalizacji i archiwizacji akt spraw w Sądzie Najwyższym.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c