Będzie lek na COVID-19? „Kwestia kilku miesięcy”

Pojawienie się skutecznych leków przeciwwirusowych na COVID-19 to kwestia zaledwie kilku miesięcy. Jak przekazał ekspert, firmy farmaceutyczne zimą skończą testy kliniczne. 

Fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa w Polsce trwa już 1,5 roku. Pomimo, że powstało wiele szczepionek, wciąż nie ma skutecznego w walce z wirusem SARS-CoV-2 leku. Część lekarzy stawiała na amantadynę, jednak nie została ona ostatecznie oficjalnie zarekomendowana. Jak się jednak okazuje, leki na COVID-19 to tylko kwestia czasu.

W rozmowie z Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat przekazał, że pierwsze leki na koronawirusa mogą pojawić się już za kilka miesięcy. Obecnie trwają próby kliniczne trzech preparatów, które zakończą się zimą. Dodaje też, że do końca tego roku dostępnych powinno być około 10 mln doustnych dawek.

Profesor zauważył, że pojawienie się leków na rynku może radykalnie opakować pandemię.  Zaznaczył jednak, że preparaty przeciw wirusowi SARS-CoV-2 będzie trzeba najprawdopodobniej podawać natychmiast po stwierdzeniu zakażenia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c