Będzie możliwa kontrola trzeźwości w pracy. Jest projekt ustawy

Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada, że pracodawca będzie mógł przeprowadzić prewencyjną, wyrywkową kontrolę pracowników na obecność alkoholu lub narkotyków.

Fot. Shutterstock

Ustawodawca zaznaczył, że przepisy są obecnie niejasne.

Projekt zakłada, że będzie można przeprowadzić kontrolę trzeźwości nawet codziennie informując o tym pracowników nie później niż dwa tygodnie przed jej rozpoczęciem.

Pracodawca musi też określić metodę i sposób przeprowadzania kontroli. Może to być alkomat, a nawet bramka z alkomatem, a także określić grupę pracowników objętych badaniem.

Pracodawca może również skierować pracownika na kontrole w razie gdyby miał uzasadnione podejrzenie co do tego, że jest nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających.

Przepisy obejmą nie tylko pracowników etatowych, ale również tych zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i zatrudnionych w ramach własnej działalności gospodarczej.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c