Bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Nowe badania!

Zespół naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk sprawdza ile osób mogło przejść zakażenie wirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo i skąd się bierze taki przebieg choroby. Właśnie zakończono pierwszy etap badań. 

Fot. Pexels

Grupa ekspertów z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN przekazało informacje o zakończeniu pierwszego etapu badań nad sprawdzeniem podłoża molekularnego bezobjawowego i ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Badania są realizowane w ramach grantu „Narodowego Centrum Nauki- Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19”.

Badania przeprowadzono przez czas 10 tygodni i wzięło w nich udział ponad 1,5 tysiąca ochotników. Wśród nich zaobserwowano 25 przypadków zakażeń COVID-19. Głównie osoby, które zostały zarażone nie przestrzegały zasad bezpieczeństwa, tzn. nie nosiły maseczek, miały częsty kontakt z innymi osobami, nie dezynfekowały rąk lub byli to pracownicy służb zdrowia, urzędnicy czy ekspedienci w sklepie.  Zauważono jednak, że większość przypadków miała przebieg  choroby bezobjawowy.  Teraz naukowcy będą analizować pobrane próbki metodami biologii molekularnej w celu znalezienia przyczyn różnego zakażenia COVID-19.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN jest ośrodkiem naukowym, który od lat specjalizuje się w analizach RNA, w tym badaniach wirusów zawierających RNA jako materiał genetyczny. A jak wiadomo, występuje on m.in. wirusie SARS-CoV-2. Dlatego polscy lekarze i badacze pokładają nadzieje w analizach instytutu, licząc, że pomogą one w walce z koronawirusem.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]