Bezpłatny program Wczesnej Diagnostyki Reumatoidalnego Zapalenia Stawów [ZA DARMO]

W wybranych przychodniach pacjenci mogą skorzystać z krótszej ścieżki diagnostycznej pod kątem REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW (RZS) w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania RZS.


Program został opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa wczesnej wykrywalności Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. W Polsce na RZS
cierpi około 350 tysięcy osób. Choroba może wystąpić w każdym wieku. Typowymi objawami choroby są bóle i obrzęki stawów (nasilające się rano i wieczorem), którym często towarzyszy uczucie sztywności. Zmianom stawowym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak stan podgorączkowy, bóle mięśni, uczucie zmęczenia lub utrata masy ciała. Choroba może również zajmować i uszkadzać narządy wewnętrzne: płuca, nerki, serce i oczy. RZS wiąże się z wyższym ryzykiem miażdżycy i jej powikłań, w tym zawałów mięśnia sercowego. W konsekwencji choroba stopniowo prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Aby wziąć udział w programie należy udać się do jednej z poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) współpracujących z Wojskowym Instytutem Medycznym (WIM) lub innym realizatorem programu. Lista placówek POZ włączonych do projektu WIM dostępna jest pod linkiem – www.wim.mil.pl/rzs.


Diagnostyka przesiewowa obejmuje dwie wizyty u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej:
• na pierwszej wizycie wykonywane są badania układu ruchu i badania krwi,
• na drugiej wizycie – weryfikacja wyników (nie później niż w ciągu dwóch
tygodni); w przypadku podejrzenia RZS lekarz POZ wystawia skierowanie
na wizytę w Ośrodku Wczesnej Diagnostyki RZS prowadzonym przez
Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie (szpital na Szaserów) w celu wykonania kompleksowych badań. Wizyta ta jest ustalana w trybie pilnym do 14 dni od skierowania.


Program kierowany jest do osób:
• w wieku od 18 do 67 lat,
• odczuwających dolegliwości bólowe ze strony stawów, które nie są
spowodowane urazem,
• których stawy były lub są obrzęknięte.
Więcej informacji o programie na stronie – www.wim.mil.pl/rzs.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c