Biedronki ninja atakują ludzi. Po ukąszeniu człowieka mogą wywołać reakcję alergiczną!

Na ścianie zakopiańskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiły się biedronki ninja zwane także arlekinami. „To niebezpieczny dla naszej przyrody owad. Może ukąsić człowieka powodując reakcje alergiczne” – wyjaśnia Marek Kot, przyrodnik z Działu Edukacji TPN.„Biedronka azjatycka wcale nie napawa nas radością. To nie jest nasza rodzima biedronka. Ten owad uciekł spod kontroli i okazało się, że atakuje nie tylko mszyce, ale również inne gatunki. Atakuje nasze rodzime biedronki, które również zwalczają mszyce, a co gorsza wcale nie jest taka miła i taka zdrowa dla człowieka, jak mogłoby się wydawać. Azjatycka biedronka może człowieka ukąsić i wywołać reakcję alergiczną. Ponadto może wydzielić brudzącą substancję, czyli hemolimfę” – wyjaśnia edukator Marek Kot.

„Na ścianie CEP pojawiły się tysiące osobników biedronki azjatyckiej zwanej też arlekinem lub ninja. Nie jest to niestety dobra wiadomość dla naszych biedronek . Podobnie jak w przypadku innych gatunków inwazyjnych obcy przybysze stanowią dla nich śmiertelne zagrożenie konkurując z nimi o pokarm a także, zjadając ich jaja i larwy.

 Gatunek ten pochodzi z Azji, skąd został sprowadzony do Ameryki Północnej i następnie do Europy, aby zwalczać szkodliwe dla upraw rolnych mszyce.
W przeciwieństwie do lubianej przez nas „Bożej krówki” biedronka azjatycka częściej gryzie i brudzi cuchnącą hemolimfą. Ugryzienia te i kontakt z hemolimfą mogą być groźne dla osób uczulonych na te substancje.” – wyjaśnia Tatrzański Park Narodowy.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.