Bruksela: "Polacy wykorzystują do pracy ukraińskie dzieci". Warszawa odpiera zarzuty

Rzeczpospolita poinformowała, że Unijna Agencja Praw Podstawowych zarzuca polskim rolnikom, że ci sezonowo zatrudniają nieletnich zza wschodniej granicy. Straż Graniczna oraz Główny Inspektorat Pracy w Warszawie odpierają zarzuty.

Fot. Unsplash

Fot. Unsplash

Informacje oparte są na pracy 700 ekspertów, których UE wysłało do 13 krajów członkowskich, w tym do Polski. Oczywiście obserwatorzy nie wchodzili na pola i nie pytali o zatrudnienie. Rozmawiali z członkami organizacji pozarządowych, sędziami, pośrednikami pracy czy policjantami. To na tej podstawie oraz na podstawie oficjalnych statystyk urzednicy UE postawili swoje wnioski.

Straż Graniczna w Warszawie twierdzi, że w ostatnich dwóch latach nie odnotowano przypadków zatrudniania nieletnich. Jarosław Cichoń, główny specjalista w Departamencie Legalności Zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie, w rozmowie z Rzeczpospolitą mówi, że nie zna przypadków wykorzystywania dzieci z Ukrainy przez polskich rolników.

Na razie nie wiadomo czy Polsce grożą jakiekolwiek restrykcje z powodu raportu.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.