Brytyjski wariant COVID-19 w Polsce. Prof. Horban: „Jeśli to się potwierdzi, będziemy mogli zapomnieć o dalszym rozmrażaniu gospodarki”

Jak przekazał profesor Andrzej Horban w porannej rozmowie na antenie Radia ZET, pierwsze dane mówią, że odsetek wariantu brytyjskiego koronawirusa w Polsce rośnie. Dodał, że jeśli to się potwierdzi, nie będzie mowy o dalszym rozmrażaniu gospodarki.

Fot. Shutterstock

Od 12 lutego warunkowo odmrożono część branż, w tym branżę hotelarską. Otwarto również stoki, co spowodowało ogromną liczbę turystów w górach. Wczoraj podczas konferencji prasowej minister zdrowia skomentował tłumy na Krupówkach, porównując sytuację do tej ze stadionu San Siro. Teraz głos w sprawie zabrał profesor Andrzej Horban.

Główny doradca premiera ds. walki z koronawirusem w rozmowie z Radiem ZET przekazał, że gdyby tego typu zachowania nadal byłyby powszechne, to rząd może machnąć ręką na nasz prawie roczny wysiłek, żeby ochronić ludzi przed śmiercią i rozwojem epidemii. Dodał, że szczególnie jest to niebezpieczne teraz, kiedy pojawiają się informacje, że rośnie liczba zakażeń brytyjską odmianą COVID-19. A jak wiadomo, przenosi się on dużo szybciej niż jego oryginalna wersja.

Profesor Horban tłumaczył, że jeśli Polacy dalej będą się tak nieodpowiedzialnie zachowywać, to na początku marca można spodziewać się dużego wzrostu zachorowań. A wtedy można zapomnieć o dalszym rozmrażaniu gospodarki. Dodał również, że w ciągu 10 dni zostaną podjęte dalsze decyzje dotyczące obostrzeń i rozważany jest między innymi powrót do systemu regionalizacji.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c