Przebudowa placu Trzech Krzyży. Do kiedy ma potrwać?

Przebudowa placu Trzech Krzyży jest w toku. Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że harmonogram prac nie uległ zmianie względem przesunięć z ubiegłego roku, a inwestycja ma być ukończona latem

Plac Trzech Krzyży. Fot. Polcia2010 / Wikipedia

Przebudowa placu Trzech Krzyży rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku. Z ruchu została wyłączona wschodnia jezdnia, natomiast przystanek autobusowy w kierunku ronda de Gaulle’a przesunięto bliżej Alej Ujazdowskich. Jak donosi tvnwarszawa.pl, w ostatnim czasie docierają sygnały o tym, że na placu budowy dzieje się niewiele, a na miejscu rzadko widać robotników.

Reporter Tomasz Zieliński sprawdził jak wygląda przebudowa. Informuje on, że prace trwają lecz wygląda to „dość mało efektownie”. Na placu budowy jest zaledwie kliku robotników, którzy zajmują się pracami brukarskim, a w tle widoczna jest jedna koparka. Jakub Dybalski z ZDM podaje, że prace na placu Trzech Krzyży zakończą się latem tego roku.

„Przesunięcie harmonogramu wynika z tego co stało się w zeszłym roku, tutaj nic się nie zmieniło. Po pierwsze z decyzji konserwatorskich związanych z brukiem i torami tramwajowymi, a one dotyczyły dużego obszaru prac. Po drugie z rozszerzenia ich zakresu o zieleń” – wyjaśnia.

Niedługo po rozpoczęciu prac zostały one przerwane przez odkrycie na miejscu, pod warstwą asfaltu, historycznego bruku oraz torów tramwajowych. Powiadomiono wtedy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jak informował wówczas konserwator, bruk jest świetnie zachowany. Oznajmił on, że wspólnie z władzami Miasta Stołecznego Warszawa i Zarządem Dróg Miejskich zrobiono wszystko, aby cieszył oczy warszawiaków. Ostatecznie zostanie przykryty asfaltem, jednak za pomocą specjalnej technologii, która w bliższej przyszłości pozwoli na jego odsłonięcie.

Jakub Dybalski wylicza, że z przebudowy placu zostało jeszcze wyasfaltowanie jezdni we wschodniej części placu, dokończenie prac brukarskich, przestawienie wiaty i biletomatu oraz wykonanie oznakowania oraz przebudowa części zachodniej. Aby tempo prac zostało zwiększone konieczne jest położenie asfaltu na wschodniej części placu (obok Instytutu Głuchoniemych). To umożliwi przerzucenie ruchu z jezdni zachodniej (bliżej Ministerstwa Rozwoju i Technologii). Jest to jednak bardzo uzależnione od pogody, zimą jest to niemożliwe.

Zmiany na placu Trzech Krzyży mają być głównie korzystne dla pieszych oraz rowerzystów. Jak informuje portal, układ tras rowerowych w Śródmieściu zostanie uzupełniony o kluczowy element. Nowe drogi i pasy rowerowe na placu zapewnią połączenie istniejącej infrastruktury dla cyklistów w Alejach Ujazdowskich aż do Nowego Światu. Uwzględniono również kwestię bezpieczeństwa i wygody pasażerów transportu publicznego. Pojawi się sygnalizacja świetlna, a przejście dla pieszych zyska azyle. Na wysokości Instytutu Głuchoniemych powstanie również nowy przystanek autobusowy, który zastąpi dotychczasowe, rozrzucone po wschodniej stronie placu.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]