Budynek, który spłonął w Falenicy to zabytek! Poznajcie historię Willi Czarnuszka

Kiedyś napisaliśmy, że Świdermajery umierają stojąc… tym razem spłonęła Willa Czarnuszka. Budynek ze wspaniałą historią. 

„Jej obecny adres to ul. Patrio­tów 67/69. Przed wojną stała na posesji Chaima Frydmana, do którego należała również sąsiednia Willa Andrzejówka. Właściciel ten był uważany za jednego z bogatszych obywateli Falenicy, a jego własności obejmowały tereny pomiędzy obecnymi ulicami Jagienki a Małowiejską. Frydman posiadał skład drzewa (wg przedwojennej książki telefonicznej: „tel.: 7011, al. Marsz. Piłsudskiego 10” – ob. ul. Patriotów) oraz wy­naj­mo­wał letnikom domki i pokoje. W latach 1928-32 Chaim Frydman zasiadał w zarządzie gminy Let­nis­ko-Fa­le­ni­ca.” – czytamy na stronie Gazety Wawerskiej.

„Willa Czarnuszka służyła przed wojną letnikom. W czasie okupacji znajdowała się w niej „Kawiarnia artystów”. W zbu­do­wa­nym w 1922 r. na terenie po­ses­ji niewielkim domku kwaterowali przez pewien czas żołnierze wermachtu. Obecnie mieszka w nim córka Alfreda Kobusa. Po wojnie w Willi znajdowała się siedziba komunistycznej organizacji młodzieżowej (uchylającej się zresztą od płacenia czynszu)”.

Fragmenty, dzięki uprzejmości Gazety Wawerskiej.

Pełen tekst znajdą Państwo pod tym linkiem —>http://gazetawawerska.pl/2019/10/03/willa-czarnuszka/ Serdecznie zachęcamy do lektury.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c