CBŚP przejęło ponad 3,2 tony substancji zawierającej kokainę. Towar wart był ponad 3 mld złotych

Przejęcie ponad 3,2 tony substancji zawierającej kokainę o wartości ponad 3 miliardów złotych, to sukces odniesiony dzięki współpracy CBŚP, Straży Granicznej i gdańskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Gigantyczna ilość kokainy, która nie trafi na rynek została wysłana z Ekwadoru przez Hamburg do Polski. Narkotyki były ukryte w zamrożonej pulpie ananasowej. Do sprawy zatrzymano 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie CBŚP o sprawie opowiedział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, MSWIA Mariusz Kamiński w towarzystwie Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi i Zastępcy Komendanta CBŚP insp. Adama Cieślaka.

Śledczy z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i Morskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że w jednym z gdyńskich magazynów, należącym do legalnie działającej firmy, przechowywane są 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów mające zawierać zamrożoną pulpę ananasową. Towar na zlecenie jednej ze spółek został sprowadzony z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 roku, najpierw drogą morską do portu w Hamburgu, potem transportem drogowym do Gdyni.

Funkcjonariusze MOSG i CBŚP prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej do wykrywania narkotyków wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki. Zdecydowano o zatrzymaniu towaru i powołaniu biegłego z zakresu chemii, który w swojej opinii wskazał, że w beczkach było ponad 3,2 tony substancji z zawartością kokainy. Można z tego przygotować około miliona porcji handlowych narkotyku o czarnorynkowej wartości co najmniej 334 mln zł. Gdyby towar trafił do obrotu jego wartość na rynku detalicznym byłaby dziesięciokrotnie większa i wynosiłaby wówczas ponad 3 miliardy złotych. Z uwagi na sposób maskowania narkotyku w zamrożonej pulpie ananasowej, badania chemiczne przeprowadzono z wykorzystaniem niestandardowych metod badawczych.

W celu wyjaśnienia szczegółów sprawy prokuratorzy z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczęli śledztwo, które powierzono do prowadzenia dwóm jednostkom – policjantom z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszom Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Efektem działań śledczych było również zatrzymanie trzech mężczyzn w wieku od 64 do 71 lat, mieszkańców województwa pomorskiego. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy kokaina przypłynęła z Ekwadoru do Hamburga, skąd przetransportowano ją do Polski.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dwóm z nich przedstawiono zarzut przemytu znacznych ilości środków odurzających w postaci kokainy, a jednemu pomocnictwa w tym przestępstwie. Wszyscy trzej mężczyźni na wniosek Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe.

Sprawa ma charakter rozwojowy, badany jest udział innych osób w tym procederze oraz działalność firmy, która sprowadziła narkotyki do Polski. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przejęcie narkotyków.

Udało się udaremnić przemyt o wielkiej wartości. To kolejny sukces polskich służb w walce z mafią narkotykową – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim. Jak wyjaśnił przemyt początkowo trafił z Ekwadoru do Niemiec, gdzie nie udało się go wykryć. Zrobiły to dopiero polskie służby.

Premier podkreślił, że państwo powinno stać na straży prawa i bezpieczeństwa obywateli. Jak dodał, „poprzez ten udaremniony przemyt widać jak dbamy o bezpieczeństwo nie tylko Polaków”. Przemyt był kierowany zapewne nie tylko do Polaków, ale też do Skandynawii i do NiemiecPolskie służby wykazały się wyższą czujnością – podsumował Mateusz Morawiecki.

Wykrycie przemytu – rentgen, psy i badania chemiczne

W jednym z gdyńskich magazynów należącym do legalnie działającej firmy przechowywane były 144 metalowe beczki o pojemności 250 kilogramów, które zawierały zamrożoną pulpę ananasową. Towar na zlecenie jednej ze spółek został sprowadzony z Ekwadoru w okresie od 16 listopada do 13 grudnia 2019 r., drogą morską do portu w Hamburgu, potem transportem drogowym do Gdyni.

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i CBŚP prześwietlili beczki urządzeniem RTG, a psy Straży Granicznej do wykrywania narkotyków wskazały niektóre z nich jako zawierające narkotyki. Następnie powołano biegłego z zakresu chemii, żeby stwierdził, co znajduje się w beczkach. Z uwagi na sposób maskowania narkotyku badania chemiczne przeprowadzono z wykorzystaniem niestandardowych metod badawczych.

Do sprawy zatrzymano 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledczy badają udział innych osób oraz działalność firmy, która sprowadziła narkotyki do Polski. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i przejęcie narkotyków.

Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że „to historyczne osiągnięcie” oraz dowód profesjonalizmu CBŚP, Policji oraz straży granicznej. Podziękował zaangażowanym służbom za kolejne wielkie sukcesy na poziomie ogólnoeuropejskim. Przypomniał, że w tym roku CBŚP obchodzi 20-lecie swojego istnienia.

Ostatnie duże akcje Policji

W grudniu 2019 r. policja zapobiegła przemytowi 2 ton kokainy z Kolumbii o wartości około 2 mld zł. Miały one trafić na terytorium Unii Europejskiej.

Nielegalna fabryka i magazyn narkotyków działały na terenie woj. wielkopolskiego. Funkcjonariusze pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska rozbili grupę zajmującą się przemytem narkotyków na ogromną skalę po wielomiesięcznej obserwacji jej działań na terenie wielu województw.

W marcu 2020 r. policja powstrzymała rekordowy przemyt heroiny. Próbowano wówczas przemycić 275 kg narkotyku, wartego około 60 mln zł. Zlikwidowano też kanał przemytu narkotyków z Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej.

To efekt wielomiesięcznej pracy policjantów z CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. W Polsce w działaniach brali też udział funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Operacje przeprowadzono na terenie Belgii, Holandii, Turcji i Polski, przy wsparciu Europolu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c