CDC zmienia definicję „bliskiego kontaktu”. Co teraz oznacza?

Do tej pory Centers for Disease Control and Prevention uważała, że bliski kontakt oznacza spędzenie minimum 15 minut w ogległości 6 stóp od osoby, która ma COVID-19. Wczoraj opublikowano nową definicję.

Fot. Shutterstock

Zmianę definicji bliskiego kontaktu zapoczątkowało badanie, w którym wziął udział 20-letni funkcjonariusz więzienny z Vermont. Nosił maskę i okulary, ale odbył kilka spotkań z więźniami, u których następnego dnia potwierdzono wirusa SARS-CoV-2.  Po tygodniu on również miał objawy zakażenia się koronawirusem, stracił węch i smak, miał duszności i bóle głowy.

Z kamer wynikało, że funkcjonariusz przebywał w odległości około 2 metrów. Jego interakcje z więźniami były krótkie, trwały zaledwie 17 minut podczas 8-godzinnej zmiany. A przecież do tej pory za bliski kontakt uznawano spędzenie solidnych 15 minut w odległości 6 stóp od zakażonego COVID-19.

W związku z tym amerykańskie CDC zaktualizowało definicję bliskiego kontaktu.  Aktualnie za bliski kontaktu uważa się „łącznie 15 minut lub więcej”. Oznacza to, że nawet jak spotkania są krótkie, ale ich częstotliwość jest większa, istnieje duże ryzyko zakażenia. Tak więc spędzenie łącznie powyżej 15 minut z osobą chorą w ciągu doby, jest niebezpieczne dla zdrowia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c