"Celowe podpalenie" – wstępne przyczyny pożaru w Kampinoskim Parku Narodowym

Niedawno pisaliśmy o tym, jak płonie Puszcza Kampinoska niedaleko Palmir pod Warszawą. Teraz Straż Pożarna zdradza, jak mogło dojść do rozprzestrzenienia się ognia. Wszystko wskazuje na celowe podpalenie.

Fot. Straż Pożarna

Fot. Straż Pożarna

Gdy strażacy przybyli na miejsce ogień strawił już 6 ha lasu. Gdy akcja się zakończyła, spłonęło łącznie 8 ha jednego z najpiękniejszych Parków Narodowych w kraju. Teraz, portal Ekoforum podał wstępne przyczyny, jakie doprowadziły do pożaru.

Zdaniem służb pożar powstał na skutek umyślnego podpalenia. Świadczy o tym, między innymi miejsce podpalenia oddalone od szlaków i dróg komunikacyjnych. Ponadto strażacy mówią, że droga między miejscowością Truskaw, a Palmirami przebiega przez sam środek Parku, nie jest monitorowana ani zamykana na noc. Mimo, iż nie posiada ona nawierzchni bitumicznej, drogą tą często poruszają się rowerzyści, a nawet samochody. Często organizowane są ogniska, grille i imprezy blisko tej trasy, w samym środku Parku Narodowego.

Czy rzeczywiście wzdłuż drogi zostanie zainstalowany monitoring? Mało prawdopodobne, bo szlak jest dość długi, a powiat nie będzie miał na to pieniędzy.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.