Cenny warszawski zabytek odzyska dawny blask! Poznaj to miejsce

Niewielki, drewniany budynek na Nowej Pradze jest jednym z cenniejszych zabytków architektury drewnianej w Warszawie. Dzięki remontowi konserwatorskiemu odzyska dawną świetność, a jego użytkownicy otrzymają nowe przestronne pomieszczenia. O drewniaku i jego wartości dla historii Warszawy pisaliśmy już wiele lat temu: https://warszawawpigulce.pl/drewniak-przy-ul-srodkowej-15/

Fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Co się zmieni?

Nowa podziemna przestrzeń
Budynek to siedziba Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa. Drewniany dom wzbogacono o rozbudowaną w głąb działki kondygnację podziemną. Jej przeszklona ściana umożliwi otwarcie przestrzeni na wewnętrzny dziedziniec. Schody ewakuacyjne prowadzące z poziomu pogłębionej piwnicy będą służyły jako amfiteatr. Po remoncie drewniak będzie  służył nie tylko placówce opiekuńczej, ale także lokalnej społeczności.

Odtworzenie szalówki
Po przeprowadzeniu zabiegów odkażających i umocnieniu konstrukcji ścian, budowniczowie przystąpili do ponownego montażu szalówki, czyli zewnętrznego odeskowania. Dotychczas nową szalówkę przytwierdzono na ścianie od strony podwórza. Oryginalny materiał (z nielicznymi uzupełnieniami), po dokładnym oczyszczeniu, powróci na elewację od strony ul. Środkowej.

 

Jakiego koloru będzie drewniak?
Odkrywki i badania z 2016 r. zachowanych warstw malarskich (tzw. badania stratygraficzne) nie dały jednoznacznych odpowiedzi na to pytanie.  Konserwatorzy wykonali szereg prób kolorystycznych, ale ostateczną decyzję podejmie komisja z udziałem przedstawicieli Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Solidny dach i nowe okna
Najbardziej widoczną zmianą jest nowe pokrycie dachu. Wykonano je z blachy tytanowo-cynkowej. Elementem dodanym jest świetlik, umiejscowiony wzdłuż kalenicy. Powiększono również lukarnę, czyli doświetlenie w dachu, od strony podwórza. Dzięki temu poddasze będzie mogło być użytkowane.
W najbliższych tygodniach robotnicy przystąpią do montażu nowej stolarki okiennej. Inwestor podjął decyzję o odtworzeniu w budynku historycznego typu okna ościeżnicowego, tj. podwójnego, z parą skrzydeł otwieranych na zewnątrz.
Koniec remontu prowadzonego pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków planowany jest na marzec 2021 r.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]