Chcą wprowadzić nowy podatek. Nie posłodzisz już herbaty

Jest pomysł wprowadzenia podatku od cukru i wszystkich produktów, które go zawierają. Projekt przyniósłby budżetowi nawet 2,2 mln zł. Jak informuje „Rzeczpospolita” z taka inicjatywą wyszedł Jarosław Pinkas, szef inspekcji sanitarnej. Jego zdaniem mogłoby to pomóc w walce z otyłością.

Fot. Pixabay

Związek Producentów Cukru w Polsce, przeprowadził już wyliczenia. „Rz”, która do nich dotarła podaje, że jeżeli daniną zostałyby objęte słodkie napoje, piwo i słodycze, budżet mógłby zyskać od 1 do 2,2 mld zł rocznie.

Podobny podatek istnieje w kilku krajach na świecie m.in. w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Estonii.

Jednak na zagadnienie należy spojrzeć szerzej, nie tylko przez pryzmat dochodów budżetowych i problemu walki z otyłością. Badania wykazują bowiem, że w większości dodatkowa opłata nie zniechęca konsumentów do kupowania słodkich produktów. Producentów zmusza natomiast do szukania zamienników, które nie zawsze są obojętne dla zdrowia. Ponadto istnieje ryzyko, że nowy podatek zwiększy ceny żywności, nie tylko tej słodzonej.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.