Chcecie przejechać się zabytkowym parowozem?

W tym roku przypada 170. rocznica otwarcia Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, zwanej popularnie Koleją Warszawsko-Wiedeńską – pierwszej linii kolejowej na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego, która połączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego. Jej budowa,  a następnie dokonana przez Leopolda Kronenberga modernizacja, miały wielki wpływ na rozwój gospodarczy i cywilizacyjny ziem polskich w XIX w. To dzięki uruchomieniu nowego i szybkiego środka transportu Królestwo Polskie zaczęło się dynamicznie rozwijać i unowocześniać.

Fot. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

Fot. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

 W związku z tym jubileuszem Wawerskie Centrum Kultury, Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Wolskie Centrum Kultury w dniach 3-4 października 2015 r.  organizują wspólnie niezwykłe wydarzenie pt. „170 lat Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej”,którego centralnym punktem będzie przyjazd zabytkowego pociągu prowadzonego przez lokomotywę parową.

 3 października pociąg retro będzie można w godz. 12:00-22:00 zwiedzać na peronie dawnego dworca Warszawa Główna – obecnej siedzibie Muzeum Kolejnictwa. Tego dnia dla odwiedzających Muzeum otwarte będą również: Salonka Bieruta (salonowy wagon dygnitarzy PRL-u), pociąg pancerny (jedyny zachowany skład pociągu pancernego w Europie), wagon motorowy SN 52, a także wagon osobowy, w którym urządzona jest wystawa pt. „Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń” poświęcona Władysławowi Reymontowi. Dodatkową atrakcją będzie „Iskrząca Noc”, czyli nocne zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem.

 4 października o godz. 9:30 zabytkowy pociąg retro wyruszy z pasażerami z Muzeum Kolejnictwa do stacji Warszawa Falenica. Będzie jechał przez stacje Warszawa Zachodnia, Warszawa Gdańska, Warszawa Wawer, Warszawa Międzylesie. Na stacji Warszawa Falenica planowany jest 40 minutowy postój, po którym pociąg wróci do Muzeum Kolejnictwa. O godz. 15:00 planowany jest drugi przejazd do Falenicy. W drodze powrotnej osoby, które wysiądą na stacji Warszawa Międzylesie będą mogły wziąć udział w koncercie Stanisławy Celińskiej pt. „Atramentowa”, który odbędzie się w Wawerskim Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a. Początek koncertu o godz. 19:00. Bilety w cenie 10 zł.

 Bilety na pociąg w cenie 10 zł bilet normalny i 5 zł bilet ulgowy dostępne będą w Wawerskim Centrum Kultury, w kasie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz w Wolskim Centrum Kultury.

 W dniach 3-4 października do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie WSTĘP WOLNY.

Wydarzenie pt. „170 lat Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej” odbywa się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Krzysztofa Strzałkowskiego i Burmistrza Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Łukasza Jeziorskiego.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]