Chcesz zmienić smartfona? Możesz zapłacić ogromną karę. Prawo weszło już dawno, sypią się mandaty
Większość Polaków wymienia smartfona w ciągu 2-3 lat. Trzeba jednak pamiętać, że wymiana telefonu, jak i każdego innego urządzenia, wiąże się nie tylko z radością z nowego sprzętu, ale także obowiązkami. W 2016 roku weszło prawo, które miało to uregulować. Część osób o tym nie wie i płaci ogromne kary.
Badania dotyczące częstotliwości wymiany smartfonów przez Polaków wskazują, że większość użytkowników decyduje się na nowy telefon co 2–3 lata. Według raportu Swappie, 31% użytkowników wymienia smartfona po dwóch latach. 24% ankietowanych robi to nawet szybciej, 14% po dwóch i pół roku, a 19% po trzech latach. Oznacza to, że łącznie 64% Polaków korzysta z telefonów w cyklach 2–3-letnich. Generuje to poważny problem elektrośmieci. Kto z nas ma już kilkuletnie smartfony, które zalegają na dnie szuflady? Ilu z nas odprzedało urządzenie? Nowe prawo ma uregulować problem elektrośmieci i to pod groźbą kar dla ich właścicieli.
Prawo weszło już dawno temu, sypią się kary
Wiedza o tym, w jaki sposób prawidłowo pozbyć się zużytej elektroniki, zaskakująco często pozostaje w Polsce tajemnicą. Mniejsze elektrośmieci, jak telefony czy powerbanki nierzadko wyrzucamy do standardowego kosza. To duży błąd! W Polsce wyrzucanie elektrośmieci do zwykłych pojemników na odpady zmieszane jest zabronione i może skutkować grzywną do 5 tysięcy złotych. Zasady postępowania z elektroodpadami reguluje Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Elektrośmieci należy oddawać do specjalnych punktów zbiórki. Jest to m.in. PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Można skorzystać także z firm oferujących odbiór tego typu odpadów. Wiele sklepów przyjmuje zużyty sprzęt przy zakupie nowego. Mimo to z braku czasu i niewiedzi wiele osób decyduje się przechowywać stare urządzenia w domach. Z pomocą przyjdzie… Poczta Polska.
Program wkrótce ruszy w trzech województwach. Poczta Polska zabierze twój stary telefon
Do tej pory głównym sposobem na elektrośmieci było odnoszenie ich do specjalnych punktów zbiórki lub Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Wielu z nas nie wie jednak, gdzie możemy taki punkt znaleźć. Popularnym rozwiązaniem pozostaje zwrot zużytego sprzętu do sklepu przy okazji kupna nowego, jednak z tej opcji również nie zawsze możemy skorzystać. Nowe rozwiązanie wydaje się znacznie bardziej dostępne. Co dokładnie zaoferowała Poczta Polska? Już wkrótce w ponad 350 placówkach Poczty mają stanąć pojemniki na drobne elektrośmieci. Jako pierwsze, w ramach projektu pilotażowego, programem mają zostać objęte trzy województwa: mazowieckie, śląskie i łódzkie. Jeśli jednak ten system się sprawdzi, wkrótce odbiór elektrośmieci będzie możliwy na każdej poczcie, w całej Polsce.
Spółka wyjaśnia, że to ważny krok dla środowiska. Z nowego programu w najbliższym czasie mają skorzystać mieszkańcy Warszawy, Piaseczna, Płocka, Siedlca, Radomia, Żyrardowa, Ostrołęki, Katowic, Częstochowy, Sosnowca, Gliwic, Rybnika, Bytomia, Tych, Chorzowa, Zabrza czy Łodzi. W samej stolicy powstać mają stanąć aż 52 pojemniki. Te elektrośmieci wyrzucisz na poczcie Niestety, nie wszystkie elektrośmieci będziemy mogli wyrzucić przy okazji wizyty na poczcie. Do specjalnie oznakowanych pojemników będą mogły trafić drobne elektroodpady, takie jak telefony komórkowe, zegarki, zabawki elektryczne, routery, czajniki elektryczne czy żelazka. We wszystkich placówkach poczty znajdziemy także oddzielne pojemniki na zużyte baterie. Większy sprzęt RTV i AGD nadal będziemy musieli jednak dostarczyć w inne miejsce. Poczta Polska nie wyklucza jednak, że z czasem oferta zostanie rozszerzona na inne urządzenia.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.