Chodzisz do lasu? Spotkasz tam pracujących więźniów

Lasy Państwowe i Służba Więzienna zawarły porozumienie. Dzięki niemu osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych będą mogli pracować przy pracach leśnych.

Fot. Warszawa w Pigułce

Każdy pobyt poza murami, a tym bardziej pobyt w lesie, w otoczeniu przyrody, to dla skazanych wyjątkowa okoliczność. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy mogli zrobić coś dobrego dla lasów – powiedział Edward Siarka, wiceminister w resorcie klimatu i środowiska.

Szczegółowe zasady zatrudniania osadzonych, w tym dotyczące wynagradzania, określą umowy zawierane pomiędzy nadleśnictwem a dyrektorem konkretnych placówek.

Współpracując z zakładami karnymi, chcemy przede wszystkim kierować osadzonych do prac, które nie wymagają fachowego przygotowania. Chodzi o takie zajęcia, które będą dla nich bezpieczne – podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Niektóre nadleśnictwa już mają praktykę we współpracy z zakładami karnymi. Wieloletnie doświadczenia łączą Zakład Karny w Wołowie z tamtejszym nadleśnictwem. Skazani pracowali w lasach przy oczyszczaniu pasów przeciwpożarowych i grodzeniu upraw leśnych, uprzątali śmieci i budowali skrzynki lęgowe dla ptaków.

Naszą intencją jest, by dobre doświadczenia współpracy więziennictwa i leśników pokazywać jak najszerzej, zachęcając innych do podobnych działań – mówi wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Woś. – Zarówno Służba Więzienna, jak i Lasy Państwowe to sprawnie działające instytucje, z dobrze przygotowaną i odpowiedzialną kadrą. To gwarantuje, że porozumienie będzie skutecznie wcielane w życie – dodaje. Współpraca z leśnikami będzie miała także wymiar edukacyjny. Skazani zyskają nowe kompetencje i wiedzę na temat lasów i przyrody.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c