Chorujesz na cukrzycę? Musisz szczególnie uważać!

Lekarze alarmują, że osoby chore na cukrzycę są znacznie mniej odporne na wirusa SARS-CoV-2. W przypadku zachorowania na COVID-19, osoby zmagające się ze źle wyrównaną glikemią, dużo gorzej przechodzą zakażenie. Często wymagają też hospitalizacji. 

Fot. Shutterstock

Od marca  na całym świecie trwa epidemia koronawirusa. Lekarze apelują jednak, aby nie zapominać o innych chorobach. Wśród nich wymieniają cukrzycę, która w tym czasie jest szczególnie niebezpieczna. W przypadku zachorowania na COVID-19, cukrzyk musi liczyć się z ciężkim przebiegiem choroby, a nawet koniecznością hospitalizacji.

Już ponad 10 lat temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała cukrzycę pierwszą niezakaźną epidemią. Na całym świecie zmaga się z nią ponad 463 milionów osób, w samej Polsce ponad 3 miliony. W sobotę obchodzono Światowy Dzień Cukrzycy.  Najbardziej niebezpieczne jest to, że cukrzyca, szczególnie typu 2, nie ma żadnych objawów w początkowej fazie.

Jak dodają naukowcy, w czasie pandemii choroby cywilizacyjne i przewlekłe często są zaniedbywane. Trudniej też dostać się do lekarzy. Ale podkreślają, że zalecenia lekarskie dotyczące kontroli cukrzycy się nie zmieniły. Dlatego nawet podczas pandemii koronawirusa nie można zaniedbywać innych dolegliwości i badań profilaktycznych. Należy regularnie sprawdzać stężenie cukru we krwi i szczególnie o siebie zadbać. Aby uniknąć cukrzycy należy prowadzić zdrowy tryb życia, który cechuje się odpowiednio dobraną dietą czy aktywnością fizyczną. To bardzo ważne, szczególnie w czasach kiedy siedząc w domach, ruszamy się coraz mniej.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c