„Cichy zabójca” znowu zaatakował w domu jednorodzinnym. 4 osoby ranne, w tym jedna nieprzytomna. Wszyscy trafili do szpitala

Przy ulicy Żeromskiego 34 w Duchnicach (pow. warszawski zachodni) w domu jednorodzinnym zaatakował „cichy zabójca” (czad). W wyniku zatrucia tlenkiem węgla 4 osoby zostały ranne i przewiezione do szpitala.

Na miejscu pracowała straż pożarna oraz dwa zespoły ratownictwa medycznego.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad – nie zobaczysz, nie poczujesz, niewielka dawka może zabić… Czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

  • jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
  • blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi z starych na nowe). Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz – cofa się do pomieszczenia. Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Jak uniknąć zaczadzenia?

  • Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.
  • Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza.
  • Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.
  • W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji – być może konieczne będzie usunięcie uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Nie mów, że będzie Ci „wiało”. Od prawidłowego ciągu zależy Twoje życie!
  • Często powyższe czynności są niewystarczające. Zastanów się… Otwarte lub rozszczelnione okno w czasie pracy, np. gazowego podgrzewacza wody, znacząco poprawia ciąg powietrza, a co za tym idzie – wszystkie produkty procesu spalania zostaną wyciągnięte na zewnątrz. Taaaak, wiem! Będzie Ci „wiało”…
  • Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przyłożenie kartki papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Kartka powinna do nich przywrzeć.
  • Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochę okna.
  • W trosce o własne bezpieczeństwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Pamiętaj – czujka może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!

Czad groźny zimą!

Od początku zimy, służby interweniowały już kilkadziesiąt razy w sprawie czadu. Niedrożne kominy, nieszczelna instalacja gazowa, palenie niebezpiecznych odpadów i śmieci powodują zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Przez używanie niesprawnych technicznie urządzeń można narazić na niebezpieczeństwo swoją rodzinę oraz najbliższe sąsiedztwo. Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy ogrzewaniu domów i mieszkań.

Niskie temperatury i zimowa pora powodują, że musimy zadbać o ogrzanie naszych domów i mieszkań. Jednak wiele osób, by ogrzać swoje domy używa pieców słabej jakości albo korzysta z nieszczelnych urządzeń gazowych. Powoduje to wydobywanie się czadu, który jest bardzo niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia. Pamiętać należy, że tylko właściwe używanie sprawnych urządzeń może ochronić przed cichym zabójcą.

Powstawanie czadu to efekt niedrożnych przewodów kominowych, palenie niebezpiecznych odpadów i zwykłych śmieci. Bardzo często służby są wzywane do palących się kominów lub podejrzenia spalania śmieci. Niestety wiele z tych interwencji się potwierdza. Osoby niewłaściwie korzystające z kominków i piecyków gazowych powodują zagrożenie dla innych użytkowników posesji i najbliższego sąsiedztwa.

Przypominamy, że wszystkie budynki posiadające przewody kominowe, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowej kontroli, przynajmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Dodatkowo ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu.

Jak ustrzec się przed zagrożeniem zatrucia czadem:

    • gdy mieszkanie ogrzewamy tradycyjnym piecem na węgiel i drzewo, w obrębie pieca nie przechowujmy rzeczy łatwopalnych;
    • korzystajmy z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów i wentylacji;
    • nie pozostawiajmy włączonych elektrycznych i gazowych piecyków kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać;
    • nie wrzucajmy do pieców materiałów niebezpiecznych i śmieci;
    • przed wyjściem z domu lub zaśnięciem pogaśmy wszystkie lampiony i świece;
    • zadbajmy o prawidłową cyrkulację powietrza i prawidłowe działanie wentylacji;
    • dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych;
    • czad to bezwonny gaz więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu.
Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]