Cmentarz Choleryczny – biała plama na wszystkich warszawskich mapach

Niewielu Warszawiaków wie, że w latach 1872-1873 Pragę nawiedziła epidemia cholery, która pochłonęła 484 ofiary. Za nasypami kolejowymi pomiędzy Rondem Starzyńskiego, a ulicą Odrowąża znajduje się cmentarz choleryczny, na którym pochowano nieszczęśników. Spoczęło tu również 7 żołnierzy, którzy byli wyznawcami religii pogańskich.

IMG_1149

Fot. Warszawa w Pigułce

W 1876 roku znajdowało się tu 55 nagrobków, a w 1908 roku, cmentarz zupełnie zlikwidowano. Ponieważ budowano węzeł kolejowy linii Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, ciała przeniesiono do zbiorowej mogiły, przesuwając ją na północ.

Próbowano jednak upamiętnić jakoś to miejsce. Najpierw w 1909 roku wzniesiono pomnik z piaskowca autorstwa inż. Lubickiego, który rozsypał się z biegiem czasu, potem odnowiono cmentarz jeszcze przed Drugą Wojną Światową.

W końcu w 2009 roku grupa miłośników Stolicy oczyściła teren cmentarza, a pomiędzy 19, a 23 kwietnia tego samego roku stuletni pomnik został usunięty.

W maju 2010 roku PKP Polskie Linie Kolejowe odtworzyły kamienny pomnik i zrekonstruowały otaczający go mur. Całość ogrodzono i postawiono monitoring, aby nikt nie zakłócił już spokoju zmarłych. Mogiła i jej otoczenie miała być wpisana do rejestru zabytków już w 2010 roku, ale od tego czasu nie ma na ten temat żadnych wieści.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]