Co i o której zamykają? Przewodnik po niedzielnych utrudnieniach związanych z maratonem [MAPA]

Sześć dzielnic, dwa mosty i dwa brzegi Wisły połączone jedną trasą. Najczęściej wszelkie tego typu wydarzenia Startowały i powracały pod PGE Narodowy. 37. PZU Maraton Warszawski to natomiast pierwszy bieg, który łączy prawobrzeżną i lewobrzeżną Warszawę. Z tego też powodu możemy spodziewać się gigantycznych, całodniowych utrudnień.

Fot. 37. PZU Maraton Warszawski

Fot. 37. PZU Maraton Warszawski

Nowa trasa 37. PZU Maratonu Warszawskiego to między innymi Praga Północ i Saska Kępa. Zawodnicy przebiegną również przez bramy Cytadeli, która na co dzień jest zamkniętym terenem wojskowym. Trasa prowadzi także przez miejsca znane z poprzednich edycji imprezy tj. Łazienki Królewskie czy legendarny tunel. Trasa Maratonu 2015 jest także bardzo „zielona”. Biegacze miną po drodze sześć warszawskich parków: Skaryszewski, Nad Balatonem, Agrykolę, Łazienki Królewskie, Kępę Potocką i Park Praski.

Pełna trasa wygląda następująco:

Start
Start spod Stadionu Narodowego w stronę Pragi. Wbiegając w Aleję Zieleniecką, biegacze kierują się w stronę Saskiej Kępy. Trasa prowadzi ulicami Francuską, Zwycięzców, Saską i Egipską.

4 kilometr: Gocław
Na osiedle wbiegają ulicą Bora-Komorowskiego. Łagodnym łukiem okrążają Gocław. W okolicy 8 kilometra zaczyna się Wał Miedzeszyński. Długa prosta prowadzi aż do Mostu Świętokrzyskiego. Na 12 kilometrze mijają Stadion Narodowy, skręcają w lewo i przebiegają przez most.

13 kilometr: Powiśle
Z Mostu Świętokrzyskiego uczestnicy kierują się w lewo, w ulicę Dobrą. Po pokonaniu kilku kilometrów docierają do Alei Tomasza Hopfera, a potem jeszcze kilometr przez Łazienki Królewskie. Na 19 kilometrze wbiegają na Wisłostradę.

Półmetek: Most Poniatowskiego
Długi, prosty odcinek poprowadzi biegaczy wzdłuż Wisły aż do 29 kilometra. Po drodze miną tunel, Skarpę Wiślaną i Park Fontann. Potem skierują się do bramy Cytadeli i od 27 kilometra rozpoczną pięciokilometrową rundę wokół Kępy Potockiej.

32 kilometr: Cytadela
Gdy do mety zostanie mniej niż dziesięć kilometrów uczestnicy rozpoczną najciekawszą część trasy. Najpierw Cytadela, którą uczestnicy Maratonu Warszawskiego będą pokonywać po raz pierwszy w historii. Potem Nowe Miasto. Po kolejnym kilometrze wbiegną na Most Gdański by wrócić na prawy brzeg Wisły.

36 kilometr: Praga
Podróż biegacze rozpoczną od zbiegu z Mostu Gdańskiego na ulicę Starzyńskiego. Ulicami 11 Listopada i Ratuszową dotrą do 39 kilometra. Będą biegli między Ogrodem Zoologicznym a Parkiem Praskim aż nad Wisłę. Potem Port Praski, znajomy widok Mostu Świętokrzyskiego i Stadion Narodowy.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]