Co piąta ciężarna z COVID-19 w stanie krytycznym! Lekarze alarmują!

Najnowsze badania dowodzą, że kobiety ciężarne powinny się szczepić przeciwko COVID-19. Jeśli tego nie zrobią, są dużo bardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Nieszczepione kobiety w ciąży stanowią prawie co piątą osobę będącą w stanie krytycznym z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. 

fot. Pixabay

Lekarze alarmują- również kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jak wynika z najnowszych badań, ciężarne dużo gorzej znoszą zakażenie. Niezaszczepione kobiety w ciąży stanowią w Anglii prawie co piątą osobę będącą w stanie krytycznych z powodu COVID-19. Również noworodki mają gorsze rokowania niż dzieci matek zdrowych.

Badania przeprowadzono na podstawie obserwacji prawie 3 tysięcy kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Zauważono istotne różnice pomiędzy objawowymi pacjentkami z COVID-19 a ciężarnymi zdrowymi. Kobiety zakażone i objawowe miały wyraźnie wyższe wskaźniki cukrzycy ciążowej, niższą liczbę limfocytów, większe ryzyko krwotoku poporodowego, a ich dzieci częściej doświadczały powikłań oddechowych. Średnio wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych był o 13,8 procent  wyższy w przypadku bezobjawowych pacjentek z chorobą współistniejącą i o 19,6 procent wyższy u pacjentek z objawami COVID-19.

Podobnego zdania jest wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Profesor Krzysztof Pyrć przekonuje, że wirus SARS-CoV-2 stanowi śmiertelne zagrożenie dla osób z grupy największego ryzyka. A, jak dodaje, należą do nich między innymi kobiety ciężarne.

W Polsce ciąża nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepień. Po podaniu szczepionek u kobiet w ciąży zwiększa się stężenie przeciwciał, które mogą być przekazane dziecku w II i III trymestrze ciąży i zapewniają mu ochronę w pierwszych miesiącach życia.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.