Co w przypadku odrzucenia kandydatury Piotra Wawrzyka na RPO? Gowin mówi o drugim kandydacie

W czwartek wybrano kandydata na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz jego kandydaturę musi zatwierdzić Senat. Pojawiają się jednak głosy, że tak się nie stanie. Co w przypadku braku poparcia Piotra Wawrzyka? Jarosław Gowin mówi kogo partia PiS zaproponuje przy następnym głosowaniu. 

Fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego / Wikipedia

W czwartek podczas głosowania na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich posłowie rozpatrywali trzy kandydatury: wspieranego przez PiS posła Piotra Wawrzyka, wspieraną przez KO i Lewicę Zuzannę Rudzińską Bluszcz i wspieranego przez Konfederację i PSL Roberta Gwiazdowskiego. Ostatecznie został wybrany kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Teraz jednak jego kandydaturę musi potwierdzić jeszcze Senat.

Pojawiły się jednak głosy, że prof. Wawrzyk nie zostanie zaakceptowany przez Senat. Co w takim przypadku? Na to pytanie odpowiedział Jarosław Gowin w programie „Tłit” Wirtualnej Polski. Przekazał, że jeśli kandydatura Piotra Wawrzyka zostanie odrzucona, Zjednoczona Prawica wróci do dyskusji nad nowym kandydatem. Zaznaczył, że kandydatura Jana Rokity na pewno będzie brana pod uwagę więc być może to on będzie kolejną propozycją PiS.

W tej chwili stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich wciąż pełni Adam Bodnar, który zajmował się tym od 2015 roku.  Oficjalnie skończył pełnić tę rolę 9 września 2020 roku. Jednak zgodnie z ustawą o RPO, będzie nim dopóki nie pojawi się jego następca.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c