Co ze szczepieniami preparatem AstraZeneca w Polsce? Minister odpowiada!

Minister zdrowia podczas konferencji przekazał, że szczepionkę AstraZeneca otrzymało już prawie 600 tys. Polaków. Zaznaczył, że rząd wciąż monitoruje sytuację, jednak w chwili obecnej nie planuje wstrzymać szczepień tym preparatem. 

W ostatnim czasie powstało wiele kontrowersji wokół szczepionki koncernu AstraZeneca. Chodzi o skutki uboczne, które pojawiają się u pacjentów w kilku krajach unijnych, dotyczące powstawania groźnych zakrzepów krwi. Część z państw podjęła decyzję o wstrzymaniu szczepień tym preparatem.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Adam Niedzielski poinformował, że szczepionkę AstraZeneca otrzymało w Polsce już 583 027 osób. Z tego liczba zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych wyniosła zaledwie 0,36%. W większości były to bardzo łagodne dolegliwości.

Minister zdrowia zaznaczył, że kraje, które wstrzymały szczepienia podjęły jedynie działania prewencyjne. Zapewnił, że polski rząd również cały czas monitoruje sytuację, ale nie ma potrzeby, aby także w Polsce wstrzymywać szczepienia.

„Na tę chwile oceniamy, że korzyści wynikające ze szczepienia i wzrost bezpieczeństwa społecznego są o wiele większe niż ewentualne ryzyko przyjęcia szczepienia AstraZenecą.”

-podkreślił minister zdrowia. Zaznaczył także, że sytuacja przeanalizowana została również przez urząd odpowiedzialny za rejestrowanie produktów leczniczych w naszym kraju, który wydał komunikat, że nie potwierdza istnienia relacji między podawaniem szczepionki a niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Zaznaczył, że taką analizę prowadziła również Europejska Agencja Leków, która wydała taką samą decyzję.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c