CSIRT KNF ostrzega! Wiadomość o paczce może zwiastować ogromne kłopoty

Wiadomości SMS informujące o rzekomej paczce to stara i dobrze znana metoda cyberprzestępców. Posługują się nią również w najnowszej kampanii, tylko tym razem jeden element jest nietypowy. Link zawarty w wiadomości bowiem prowadzi na stronę, której byśmy się nie spodziewali

Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce

CSIRT KNF w swoim wpisie na portalu X podaje przykład fałszywej wiadomości dotyczącej paczki. Przestępcy podszywają się pod Pocztę Polską i w tego typu atakach masowo rozsyłają SMS-y zawierające w sobie link prowadzący do spreparowanych stron. Tak potencjalna ofiara nakłaniana jest to podania swoich danych, co ma być rzekomo konieczne do dostarczenia przesyłki.

Tym razem jednak oszuści popełnili widoczny błąd, gdyż link nie prowadzi do fałszywej strony Poczty Polskiej, za to do spreparowanej witryny, gdzie widoczne jest logo firmy kurierskiej InPost. Szczęśliwie, może to przyczynić się do wzmożonej czujności potencjalnych ofiar i sprawić, że zrezygnują oni z podania swoich wrażliwych danych.

Nie mniej jednak należy zawsze w takich sytuacjach zachowywać szczególną ostrożność, a w załączone w podobnych wiadomościach linki nie wchodzić, nawet z ciekawości. Zależnie od przypadku może prowadzić nie tylko na fałszywą stronę przewoźnika, ale i do spreparowanej wersji aplikacji sugerowanej do pobrania czy innej szkodliwej witryny.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]