Czternastka już za chwilę! Ile wyniesie i czy będzie jednorazowym wsparciem?

Czternastą emeryturę część seniorów dostanie już w tym tygodniu. Jednak nie każdy otrzyma ją w tej samej kwocie. Należy również pamiętać, że jest to jednorazowy dodatek, w projekcie budżetu na przyszły rok rząd takiego wsparcia już nie przewiduje. 

Fot. Pixabay

By kwalifikować się do uzyskania czternastej emerytury, trzeba spełnić dwa warunki. Pierwszy z nich to prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 października 2021 roku. Drugi warunek to wysokość emerytury lub renty. Jeśli otrzymujemy powyżej 4150, 88 zł brutto, czternastka nie jest dla nas.

Warto pamiętać, że czternastka nie wyniesie tyle samo co wypłacana renta czy emerytura. Jest to jednorazowy dodatek, którego maksymalna kwota to 1250, 88 zł, czyli tyle ile wynosi najniższa emerytura. Jednak od niej będzie potrącona składka zdrowotna oraz zaliczka na PIT, dlatego na rękę można otrzymać najwięcej 1022, 30 zł. Tyle dostanie osoba, która nie ma comiesięcznego świadczenia wyższego niż 2900 zł. Im więcej dostaje, tym czternastka jest niższa.

Czternastą emeryturę otrzymają emeryci, ale również osoby, które posiadają prawo do wypłaty świadczeń, między innymi renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, renty socjalnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, czyli tzw. matczynej emerytury oraz nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c